Forum Discuţii juridice Executare silită poprire salariu executor judecatoresc
Discuție deschisă în Executare silită

poprire salariu executor judecatoresc

Buna ziua,

Am avut la societate o poprire pe salariu, poprire infiintata de un executor judecatoresc. Salariatul a incetat contractul de munca si am comunicat aceasta executorului. La o scurta perioada salariatul face din nou contract de munca cu societatea noastra. Cum sa fac? Fac din nou poprirea pe salariu in baza vechei adrese de la executor? Anunt executorul si el trebuie sa emita o noua adresa catre societate? Astept ca executorul sa emita singur (cine stie cand) o noua adresa de poprire)? Multumesc mult pentru indrumare!
In situatia in care a incetat contractul de munca,al debitorului,este intemeiata masura sa instiintati executorul despre modificarea survenita
Daca ati incheiat nou contract de munca cu debitorul,avand in vedere ca aveti cunostiinta de executarea silita demarata impotriva acestuia,se impune sa informati executorul judecatoresc despre existenta de drepturi salariale,astfel incat acesta sa desfasoare demersurile si etapele necesare finalizarii procedurii de executare silita
Este mai bine sa il anuntati pe executor, pentru ca altfel riscati o validare de poprire. Se poate specula ca scurta pauza in contractul de munca s-a facut special pentru evitarea popririi. Nu merita sa amestecati firma intr-un astfel de proces.