Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Raspuns Numire Administrator Special
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Raspuns Numire Administrator Special

Va rog daca se poate cu o opinie a specialistilor ...

Multumesc anticipat
prezenetati speta, ca sa va putem da un raspuns concret
Buna ziua,

In ce situatie reorganizare, procedura generala, etc...
Precizati exact in ce stadiu procesual sau situatia firmei .
Reglementarea numirii administratorului special o gasiti in Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei:
Administratorul special
Art. 18. - (1) Dupa deschiderea procedurii, adunarea generala a actionarilor/asociatilor debitorului,persoana juridica, va desemna, pe cheltuiala acestora, un reprezentant, persoana fizica sau juridica,administrator special, care sa reprezinte interesele societatii si ale acestora si sa participe la procedura, peseama debitorului. Dupa ridicarea dreptului de administrare, debitorul este reprezentat de administratoruljudiciar/lichidator care îi conduce si activitatea comerciala, iar mandatul administratorului special va fi redusla a reprezenta interesele actionarilor/asociatilor.
(2) Administratorul special are urmatoarele atributii:
a) exprima intentia debitorului de a propune un plan, potrivit art. 28 alin. (1) lit. h), coroborat cu art. 33
alin. (2);
b) participa, în calitate de reprezentant al debitorului, la judecarea actiunilor prevazute la art. 79 si 80;
c) formuleaza contestatii în cadrul procedurii reglementate de prezenta lege;
d) propune un plan de reorganizare;
e) administreaza activitatea debitorului, sub supravegherea administratorului judiciar, dupa confirmarea
planului;
f) dupa intrarea în faliment, participa la inventar, semnând actul, primeste raportul final si bilantul de
închidere si participa la sedinta convocata pentru solutionarea obiectiunilor si aprobarea raportului;
g) primeste notificarea închiderii procedurii.

Mentionez ca dupa desemnarea de catre AGA si dupa confirmarea judecatorului sindic prin sentinta a numirii administratorului special nu trebuie sa se omita inregistrarea acestuia in registrul comertului.