Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ocupare post grefier
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ocupare post grefier

Pentru a participa la concursul de ocupare a unui un post de grefier este suficient sa ai studii superioare(drept) ,sau trebuie absolvita si Scoala Nationala de Grefieri care dureaza vreo 6 luni si este doar la Bucuresti?
Care este diferenta intre cei cu licenta in drept si absolventii SNG?
Recrutarea în vederea ocuparii functiei de grefier se realizeaza, de regula, prin Scoala
Nationala de Grefieri

La concursul de admitere la Scoala Nationala de Grefieri au dreptul sa participe persoanele
care îndeplinesc urmatoarele conditii:
- au cetatenie româna, domiciliul în România si capacitate deplina de exercitiu;
- nu au antecedente penale, nu au cazier fiscal si se bucura de o buna reputatie;
- cunosc limba româna;
- sunt apte din punct de vedere medical pentru exercitarea functiei;
- au studii superioare juridice ori studii medii sau alte studii superioare, dupa caz.