Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... cum suna viitorul?!!
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

cum suna viitorul?!!

:-/pentru incadrare pe post de grefier cu studii superioare, respectiv drept, este obligatoriu si acel curs la sng? .........si daca e obligatoriu acel curs...se face dupa admiterea pe respectivul post de grefier sau inainte?multumesc!!!!
Recrutarea grefierilor se face, de regula, prin Scoala Nationala de Grefieri.
La concursul de admitere la Scoala Nationala de Grefieri au dreptul sa participe persoanele care îndeplinesc urmatoarele conditii:
- au cetatenie româna, domiciliul în România si capacitate deplina de exercitiu;
- nu au antecedente penale, nu au cazier fiscal si se bucura de o buna reputatie;
- cunosc limba româna;
- sunt apte din punct de vedere medical pentru exercitarea functiei;
- au studii superioare juridice ori studii medii sau alte studii superioare, dupa caz.
Promovarea grefierilor în functii de executie se face prin concurs sau examen, în functia imediat superioara (Vedeti Regulament din 29/03/2007, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 251 din 16/04/2007 privind organizarea si desfasurarea concursului sau examenului pentru definitivare în functie, promovare în grade sau trepte profesionale
superioare în cadrul aceleiasi instante ori aceluiasi parchet, precum si în functii de executie a personalului auxiliar de specialitate la instante si parchete superioare)