Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor - Mãsuri de protecþie
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor - Mãsuri de protecþie

Buna ziua.

Tocmai am terminat de scris o carte (fictiune) si doresc sa o public si sa o vand prin intermediul unor magazine online. Deci cartea va putea fi cumparata la nivel international.
Intrebarile mele sunt:
1. Ce masuri de protectie ale drepturilor de autor ar trebui sa imi iau inainte de a o publica pentru a fi sigur ca aceasta proprietate intelectuala imi va fi protejata international?
2. Daca voi folosi un pseudonim, ce masuri aditionale trebuie sa imi iau?

Multumesc anticipat pentru sfaturi!
eu va sfatuiesc sa urmati niste proceduri normale, juridice care va acopera dpdv al probei si sa mandatati COPYRO sa va reprezinte.