Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... declaratie notar?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

declaratie notar?

o persoana are un apartament ipotecat. in curand aceasta se casatoreste si vrea sa preintampine eventuale pretentii ale viitorului sot asupra ratelor ce se vor plati dupa incheierea casatoriei. poate viitorul sot sa dea o declaratie la notar prin care spune ca nu va solicita niciodata jumatate din contravaloarea ratelor platite de la incheierea casatoriei?
Dupa mine, n-o rezolvati cu o declaratie si sunt de parere ca nici notarul nu va autentifica o astfel de declaratie cum ca ar renunta la un drept nenascut.
Apoi, chiar daca ar da-o, nu-l tine sa se razgandeasca