avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare sau delegare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare sau delegare?

Buna seara,
Reprezinta o societatea din Romania care are un contract pt prestari servicii cu o firma din UE.
Salariatii mei ( cu care am contract de munca) si pe care eu ii platesc muncesc pt 2-3 luni acolo.
Este corect sa le fac delegatie sau trebuie sa le fac detasare la firma din ue?
Eu am gandit-o ca pe o delegatie. In caz de detasare in cat timp de la plecarea lor se opereaza in revisal? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Samoila Georgeta P.F.A. , Consilier juridic 01:09, 19 August 2012
Corect este sa detasati salariatii Dvs. in spatiu UE. Detasarie se completeaza in revisal.

Conditiile legale de detasare internationala a unui lucrator salariat pe teritoriul altui stat membru, obligatoriu trebuie sa obtineti formularul E 101pentru fiecare persoana detasata.

Prevederi legislative aplicabile: Regulamentul CE 987/2009
Regulamentul CE 883/2004
Coditii :
- societatea sa fie inregistrata la ONRC (se prezinta certificat unic de inregistrare);
- societatea sa desfasoare activitati specifice in domeniul de activitate pentru care se face detasarea (se prezinta contracte care atesta desfasurarea de activitati specifice codului CAEN in Romania si contractul/antecontractul incheiat cu societatea din UE la care se face detasarea);
- societatea sa fie infiintata de cel putin 4 luni si sa realizeze cel putin 25% din cifra de afaceri pe teritoriul Romaniei (se prezinta bilantul societatii, eventual balante de verificare, precum si contracte in derulare cu parteneri din Romania);
- societatea sa nu inregistreze datorii la Bugetul de Stat (se prezinta certificat de atestare fiscala);
- nu pot fi detasati mai mult de 50% din totalul angajatilor (se prezinta adeverinta din care sa reiasa numarul total de salariati);
- durata detasarii nu poate depasi durata de 24 luni (12+12), iar dispunerea unei noi perioade de detasare se poate realiza dupa 2 luni de la data incetarii perioadei maxime de detasare anterioare.

Formularul E101 – confirmă că lucrătorul detaşat este subiect al legislaţiei sociale din ţara
sa şi că este scutit de reglementarea statutară a ţării în care se desfăşoară lucrările.
Formularul E101 este valabil pentru un interval de maxim douăsprezece luni şi trebuie să se
solicite la începutul perioadei de detaşare.

Formularul E101 a fost inlocuit din mai 2010 de formularul portabil A1.
In functe de situatia practica existenta , se poate delega sau detasa lucratorii respectivi in statul respectiv , stat membru UE.
Ultima modificare: Vineri, 17 August 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, aveti dreptate, formularul E 101 a fost inlocuit cu formularul A1. Dupa atata timp tot nu m-am obisnuit cu formularul A1.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Documente necesare pentru detasati in romania alina_e alina_e urmeaza sa inchei un contract de colaborare cu o firma din Bulgaria care va detasa in Romania pe o anumita perioada personal ce se va ocupa de constructia unui ... (vezi toată discuția)
Obtinere formular a1 sicabboy sicabboy Sunt intetesat sa aflu detalii (pasi, impedimente, indicatii) de la o persoana care a mai facut demersuri pentru obtinerea formularului A1 de la ... (vezi toată discuția)
Formular a1 monik monik buna ziua. daca un agent de munca temporara trimite salariatii la un utilizator strain, e nevoie sa se obtina formularul A1 sau agentul de munca temporara ... (vezi toată discuția)