Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare sau delegare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare sau delegare?

Buna seara,
Reprezinta o societatea din Romania care are un contract pt prestari servicii cu o firma din UE.
Salariatii mei ( cu care am contract de munca) si pe care eu ii platesc muncesc pt 2-3 luni acolo.
Este corect sa le fac delegatie sau trebuie sa le fac detasare la firma din ue?
Eu am gandit-o ca pe o delegatie. In caz de detasare in cat timp de la plecarea lor se opereaza in revisal? Va multumesc!
Corect este sa detasati salariatii Dvs. in spatiu UE. Detasarie se completeaza in revisal.

Conditiile legale de detasare internationala a unui lucrator salariat pe teritoriul altui stat membru, obligatoriu trebuie sa obtineti formularul E 101pentru fiecare persoana detasata.

Prevederi legislative aplicabile: Regulamentul CE 987/2009
Regulamentul CE 883/2004
Coditii :
- societatea sa fie inregistrata la ONRC (se prezinta certificat unic de inregistrare);
- societatea sa desfasoare activitati specifice in domeniul de activitate pentru care se face detasarea (se prezinta contracte care atesta desfasurarea de activitati specifice codului CAEN in Romania si contractul/antecontractul incheiat cu societatea din UE la care se face detasarea);
- societatea sa fie infiintata de cel putin 4 luni si sa realizeze cel putin 25% din cifra de afaceri pe teritoriul Romaniei (se prezinta bilantul societatii, eventual balante de verificare, precum si contracte in derulare cu parteneri din Romania);
- societatea sa nu inregistreze datorii la Bugetul de Stat (se prezinta certificat de atestare fiscala);
- nu pot fi detasati mai mult de 50% din totalul angajatilor (se prezinta adeverinta din care sa reiasa numarul total de salariati);
- durata detasarii nu poate depasi durata de 24 luni (12+12), iar dispunerea unei noi perioade de detasare se poate realiza dupa 2 luni de la data incetarii perioadei maxime de detasare anterioare.

Formularul E101 – confirmă că lucrătorul detaşat este subiect al legislaţiei sociale din ţara
sa şi că este scutit de reglementarea statutară a ţării în care se desfăşoară lucrările.
Formularul E101 este valabil pentru un interval de maxim douăsprezece luni şi trebuie să se
solicite la începutul perioadei de detaşare.

Formularul E101 a fost inlocuit din mai 2010 de formularul portabil A1.
In functe de situatia practica existenta , se poate delega sau detasa lucratorii respectivi in statul respectiv , stat membru UE.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, aveti dreptate, formularul E 101 a fost inlocuit cu formularul A1. Dupa atata timp tot nu m-am obisnuit cu formularul A1.