Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangerea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangerea

Acea persoana poate solicita daune materiale, avand in vedere ca acuzatiile formulate in palngere nu au fost dovedite?
Sorin002, utilizator
1.Persoana cercetata si care a primit NUP, poate depune o plangere penala pentru infractiunea de denunt calomnios.
2. Da, poate solicita daune morale, intrucat acest prejudiciu nepatrimonial a adus atingere onoarei, cinstei, demnitatii, prestigiului si reputatiei sale.