Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionari
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionari

Buna seara ,
Sora mea are virsta de 56 ani si o vechime in munca de numai 19 ani . As dori sa stiu daca poate beneficia de pensie anticipata sau o alta forma de ajutor banesc , intrucit nu are si nici nu gaseste un loc de munca .
Cu stima si respect ,
Adrian
Din nefericire nu poate beneficia de pensie anticipata deoarece are vechime prea mica.
Va putea iesi la pensie pentru limita de varsta cu vechime incompleta.Acest lucru se va putea intampla in intervalul cuprind intre mai 2016-iulie 2017 ( nu va pot da luna exacta deoarece nu ati prezentat luna nasterii}.
Icercati sa obtina un ajutor social de la primarie.
leuca_luminita, utilizator