Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren limitrof gardului meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren limitrof gardului meu

Buna seara! Tocmai ne-am mutat in casa noua.Vecinul meu de peste drum(drum public) isi depoziteaza mereu langa gardul meu ba lemne(cu vorba buna intr-o saptamana si le-a mutat pe partea lui de gard), ba o movila mare de pamant,cat gardul de inalta, care sta razamata practic pe gardul meu!De data asta nu mai e dispus sa o mute zicand ca eu am drepturi doar pana la gard,dupa gard e spatiu public.Poate vreau si eu sa parchez masina de la gard la drum,doar nu o voi parca pe partea lui de drum.Intrebarea mea este: Pot sa il constrang legal sa isi mute pamantul de acolo? Exista vreo lege sa il constrang cumva?
Daca vecinul se foloseste de drumul public atunci trebuie sa aibe autorizatie de la primarie .
Faceti o sesizare la primarie la serviciu urbanism