Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neintelegeri cu angajatorul-disponibilizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neintelegeri cu angajatorul-disponibilizare

Buna ziua,

dacama poate ajuta cineva cu niste sfaturi, va rog!
Am primit o comunicare din partea angajatorului ca mi se desfiinteaza postul din cauza crizei si ca am preaviz de 20 zile din 2.12.2008 pana pe 05.01.2009. am luat la cunostinta si m-am conformat comunicarii cautand un alt job. Am trimis si o cerere pt a mi se da o copie dupa contractul colectiv de munca la nivel de societate ,grup bancar ca sa stiu daca am dreptul la salarii compensatorii. Nu am primit asa ca in data de 05.01.2009 cand imi inceta contractul de munca, am mai trimis o cerere sa mi se dea decizia, o adeverinta de vechime, contrctul colectiv de munca la nivel de societate sau grup si sporul de confidentialitate deoarece s-a incheiat intre parti un contract de confidentialitate de care nu mi s-a spus la angajare , la adresa de domiciliu. De atunci astept si nimic. In schimb am primit un tel de la dir gen , o mustruluiala pe cinste ca am eu o atitudine ostila si ca o sa imi inceteze contractul de munca pe indisciplina.
Am intrat in mail-ul de servici si am gasit decizi de incetare trimisa pe acest mail in data de 7.01.2009. Nu credeaam ca mai am acest mail operational si din curiozitate am intrat. Am dat redirectionare pe mailul personal numi la decizia de incetare. A doua zi de la intrarea pe mail , acesta nu a mai fost operationl. Dar pe aresa de domiciliu nu am primit nimic.

Intrebarea mea este: daca s-a dat o decizie de incetare a cim cu art. 65,inregistrata la itm, se poate schimba aceasta decizie ulterior si sa-mi faca angajatorul incetare cu indisciplina? (asta pentru ca am cerul salarii compensatorii si spor de confidentialitate cand ei mi-au dat decizie favorabila pt somaj- explicatia lor)
Conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 aveti dreptul la cel putin un salariu conpensatoriu art. Art. 78. - (1) La încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu ţin de persoana
salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensaţie de cel puţin un salariu lunar, în afara drepturilor
cuvenite la zi.
In ceea ce priveste incetarea disciplinara a contractului individual de munca, tot CCMUN 2007-2010 spune asa:
Art. 75. - (1) Sub sancţiunea nulităţii absolute, nici o sancţiune nu poate fi dispusă mai înainte de
efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
(2) Pentru cercetarea abaterii disciplinare şi propunerea sancţiunii, angajatorul constituie o comisie. Din
comisie va face parte fără drept de vot, în calitate de observator, şi un reprezentant al organizaţiei sindicale al
cărei membru este salariatul cercetat.
(3) Comisia îl va convoca în scris pe salariatul cercetat, cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte. Convocarea
va indica cel puţin motivul, data, ora şi locul întrevederii.
(4) În cadrul cercetării se vor stabili faptele şi urmările acestora, împrejurările în care au fost săvârşite,
precum şi orice date concludente pe baza cărora să se poată stabili existenţa sau inexistenţa vinovăţiei.
Ascultarea şi verificarea apărărilor salariatului cercetat sunt obligatorii.
(5) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condiţiile prevăzute la alin. (4) fără un motiv
obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.
(6) Activitatea de cercetare a abaterii disciplinare impune stabilirea următoarelor aspecte:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.
(7) Salariatul are dreptul să cunoască toate actele şi faptele cercetării şi să solicite în apărare probele pe
care le consideră necesare.
(8) Comisia propune aplicarea sau neaplicarea unei sancţiuni disciplinare după finalizarea cercetării.
(9) Lucrările comisiei de disciplină se consemnează într-un registru de procese-verbale.
(10) La stabilirea sancţiunii se va ţine seama de cauzele şi gravitatea faptei, de împrejurările în care
fapta a fost comisă, de gradul de vinovăţie a salariatului, de eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de
către acesta.
(11) În baza propunerii comisiei de disciplină angajatorul va emite decizia de sancţionare.

In alta ordine de idei, daca un contract individual de munca a fost inchis cu un articol nu se poate modifica acest lucru.
In 5 zile de la data emiterii deciziei trebuiau sa va inmaneze o copie a acesteia + o adeverinta pentru somaj.
Multumes. Sa inteleg ca ei merg la intimidare ca sa nu mai cer salarii compensatorii si spor de confidentialitate.
Pana la urma tot vor fi obligati sa va plateasca salariile compensatorii, salariul la zi cu toate sporurile. In perioada de preaviz aveati dreptul chiar la 4 ore lucrate si platite 8 pentru cautarea unui loc de munca. O actiune in instanta va va asigura plata drepturilor salariale conform CIM si acte aditionale, cat si drepturi prevazute in CCM. Cereti in instanta CCM si acolo nu vor mai refuza sa il prezinte.
ati inteles bine si va puteti adresa itm penru rezolvarea acestei situatii
Se poate revoca decizia de concediere emisa in baza art.65 alin.1 C.mun.
in cazul cand angajatorul, care a hotarat concedierea, ar constata netemeinicia sau nelegalitatea masurii luate, are posibilitatea, in principiu, sa revina asupra acesteia, sa o revoce.
Niciun text de lege nu opreste revocarea, iar decizia de concediere nu este un act jurisdictional, care este irevocabil, prin esenta.