Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inceperea activitati dupa incheierea concediului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inceperea activitati dupa incheierea concediului crestere copil

Dupa incheierea concediului c.c.firma la care lucrez trebuie sa-mi asigure aceasi functie si acelasi post pe care l-am avut inainte de suspendarea Contractului de Munca?.

La alin.7 al art.10 din Legea nr.202/2002 se prevede ca , la incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

Asadar, la terminarea CCC trebuie sa va intoarceti fie la ultimul loc de munca avut inaintea suspendarii c.i.m. , fie la un loc de munca echivalent.
Buna ziua!

In ce conditii poate fi concediata o angajata care se intoarce din ccc ?

Cat timp este obligat angajatorul sa nu concedieze o angajata care a treminat ccc ?

Multumesc anticipat!
Sunt doua situatii :
- CCC in baza OUG nr.148/2005 - situatie in care salariata poate fi concediata imediat la revenirea din CCC

- CCC in baza OUG nr.111/2010 - situatie in care salariata nu poate fi concediata pe o perioada cu pana la 6 luni de la data revenirii din CCC.