Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca?

Am auzit urmatoarea speta : un client in vizita la un internet caffe s-a impedicat de mocheta si s-a lovit cu capul de perete a rezultat vatamarea corporala a clientului, acesta din urma cerand despagubiri

Intrebari :

Este acesta un accident de munca ?
Se poate atrage raspunderea angajatorului pe linie SSM ?
Acest incident nu poate fi catalogat drept accident de munca decat daca respectivul client indeplinea o activitate prevazuta in fisa postului. Oricum acest lucru va fi analizat de catre o Comisie de cercetare (in situatia mentionata mai sus).
Acesta poate cere despagubiri dar cred ca doar in urma unui proces civil, aici un avocat v-ar putea sfatui cel mai bine.
Daca patronul de la internet-cafe nu numeste o comisie de cercetare eveniment, va trebui ca victima sa se adreseze ITM pentru cercetarea/ incadrarea evenimentului ca accident de munca (daca sunt indeplinite conditiile prevazute de Legea ssm nr. 319/ 2006).
Inceperea actiunii (indiferent care ar fi aceasta) trebuie sa plece de la faptul daca victima era in internet-cafe, pentru a indeplini o sarcina de serviciu primita de la firma unde era angajat sau de la firma de internet-cafe.
In instanta se poate deschide actiune, pe considerent de accident de munca, avand la baza documente (proces verbal de cercetare eveniment produs, certificat medical, expertiza tehnica extrajudiciara - solicitata si platita de catre victima unui expert extrajudiciar).
Si pentru alte considerente decat AM, se poate deschide actiune in instanta. Pentru acestea trebuie sa cereti sfatul unui avocat.
repet : era doar un simplu clent atat
fara alte atributii
Atunci nu este accident de munca.
Corect, atunci nu este accident de munca.
Daca in urma producerii evenimentului, victima a solicitat si primit un certificat medical, iar acesta a fost avizat de catre IML, iar vatamarea corporala a victimei s-a produs ca urmare a alunecarii pe mocheta in incinta unui internet-cafe, se poate depune de catre victima actiune in instanta civila si cere daune materiale de la firma de internet, care nu a luat toate masurile tehnice/ organizatorice/ de alta natura, etc. pentru protejarea securitatii si sanatatii clientilor.