Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie in anulare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie in anulare

In situatia in care o decizie de casare si rejudecare data de ICCJ nu este respectata de instanta careia i se atribuie rejudecarea iar recursul la ICCJ este respins, atunci la contestatia in anulare (art 386 lit d cpp raportat la art 44 cpp) exista "autoritate de lucru judecat"?
Art. 44 se referă la hotărârile instanţei civile , care ua autoritate de lucru judecat în faţa instanţei penale.
Nu cred că în speţă este vorba despre aşa ceva. Poate detaliaţi totuşi .
In situatia in care o decizie de casare si rejudecare data de ICCJ nu este respectata de instanta careia i se atribuie rejudecarea iar recursul la ICCJ este respins, atunci la contestatia in anulare exista "autoritate de lucru judecat"?