Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit venit din arenda
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit venit din arenda

Un contract de arenda pentru suprafata de 1 ha cu 1000 kg /ha: arendatorul doreste 500 de kg produse(respectiv grau!) si diferenta in bani.Pretul la plata arendei este de 0.9 lei/kg,stabilit prin A.G.A.
Intrebare: care este valoarea impozitului la arenda in lei,tinand cont de faptul ca pretul mediu comunicat de autoritati este de 0.81 lei/kg?
Pentru partea in numerar folositi pretul arendasului iar pentru partea in natura folositi pretul stabilit la nivel de judet.
Din totalul sumei brute pe care trebuie s-o platiti proprietarului de teren, scadeti un procent de 25% iar la ce ramane aplicati impozitul de 16%.