Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Imi spuneti va rog daca concediul fara plata se trece in revisal? daca da unde , in ce termen se poate transmite si ce acte trebuie intocmite ?
Art.54 C.mun. prevede : Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.

Asadar, CFP nu constituie un caz de suspendare a c.i.m. obligatoriu .. prin urmare, daca angajatorul va decide odata cu acordarea CFP-ului si supsendarea c.i.m., atunci aceasta se completeaza si se transmite in REVISAL.

Suspendarea se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.
Cornel Vasile, Consilier juridic