Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordarea concediului medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordarea concediului medical

Buna,
Va rog sa ma ajuti intr-o problema, in legatura cu acordarea concediilor medicale.
O angajata a adus un concediu medical initial cu codul de indemnizatie 01, perioada medical 01.08.2012-04.08.2012, iar data acordarii este 31.08.2012.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca este corect sau daca trebuie modificata data acordarii. Exista posibilitatea sa-mi dea eroare in declaratie daca daca acordarii nu este 01.08.2012?

Va multumesc. Astept raspuns!
Da,trebuie modificata data.31.08.2012 va fi peste 11 zile.Si daca era cu 31.07.2012 era gresit
Trebuie modificata data ... in loc de 31.08.2012 trebuie pusa data acordarii acestuia ... banuiesc ca data acirdarii a fost 31.07.2012.
Cornel Vasile, Consilier juridic
@magda_a,

Nu este corect,(ART.17 din Norme 60/32/2006)dupa cum bine ati sesizat iar acest certificat poate fi respins la plata cu respectarea prevederii art.10(2)din ORDIN 233/2006.

In cf. cu art.17 din Norme60/32/2006:
ART. 17
(1) Certificatele de concediu medical se completează şi se eliberează la data la care se acordă consultaţia medicală, stabilindu-se numărul necesar de zile de concediu medical.
(2) Data de la care începe valabilitatea concediului medical poate fi ulterioară datei acordării numai în cazul certificatelor de concediu medical "în continuare".

Fiind un cm initial,acesta nu putea fi acordat in 31iulie,cu valabilitate incepand din 1 august...
Daca prezentarea la medic s-a facut in data de 31 iulie,,aceasta trebuia sa fie data inscrisa la acordare si totodata si data de incepere a valabilitatii .
Daca prezentarea s-a facut in 1 august,atat data de acordare cat si data de incepere a valabilitatii trebuie sa fie 1 august.
Daca s-a trecut pe formularul de cm data acordarii 31 august(eronat)intuiesc ca prezentarea s-a facut in realitate totusi in 31 iulie.

art.10 (2)din ORDIN 233/2006:
(2) În cazul în care angajatorul respinge la plată un certificat de concediu medical datorită
completării greşite constatate de către medicul de întreprindere, medicul care a eliberat
certificatul de concediu medical poate efectua modificări pe formularul eliberat, confirmateprin semnătură şi parafă, sau poate elibera un duplicat în care menţionează, la data acordării,data când a efectuat modificarea, specificând "DUPLICAT" şi ataşând certificatul de concediu medical anulat la exemplarul 3 al noului formular.
ContSters136493, utilizator