Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara preaviz

Buna seara,as dori sa stiu daca un angajat isi poate da demisia fara sa fie nevoit sa stea in preaviz, si care ar fi articolele din codul muncii care prevad aceasta posibilitate.

Va multumesc!
Da se poate conform art 81 alin 8 CM, in cazul in care angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin CIM. De exemplu nu plateste salariul la timp, nu acorda sporuri pt ore suplimentare, pt week-end-urile lucrate, etc.
Si in conditiile prevazute de art.81 alin.7 C.mun. se poate inceta c.i.m. prin demisie fara preaviz .. in acest caz, angajatorul are posibilitatea de a renunta total sau partial la efectuarea preavizului.

De asemenea, daca se doreste o incetare a raportului de munca fara preaviz exista posibilitatea incetarii c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.
In conditiile art 81 alin 7 CM demisia se face cu preaviz. Depinde de vointa angajatorului daca va renunta total sau partial la preavizul acordat de salariat.
Conform art 55 lit b CM se inceteaza CIM prin acordul partilor, fara a fi nevoie de un preaviz acordat de salariat. Dar si in acest caz esti dependent de vointa angajatorului. Acesta poate aproba incetarea CIM chiar si la o data ulterioara datei solicitate de angajat.
In consecinta doar art 81 alin 8 CM iti permite sa demisionezi fara preaviz, adica sa incetezi CIM "la zi", in mod unilateral.
Incetarea c.i.m. cu acordul partilor inseamna ca ambele parti cad de comun acord asupra datei de incetare ... angajatorul nu poate aproba incetarea CIM la o data ulterioara datei solicitate de angajat.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc!