Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contributii salariale pensionari angajati iulie 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contributii salariale pensionari angajati iulie 2012

ce contributii salariale plateste o societate din iulie 2012 care are angajati pensionari cu timp partial de munca,a caror pensie este de 740 lei si peste 740 lei?
Gasiti detalii in Codul Fiscal ART. 296^18 Calculul, reţinerea şi virarea contribuţiilor sociale
[ link extern ]
1. Angajatorul nu are nici o treaba cu cuantumul pensiei salariatului sau.

2. - Angajatorul retine si vireaza impozitul pe salariu si contributiile la pensie si sanatate ca pentrui orice salariat.
- Salariatului care cumuleaza pensia cu salariul nu i se retine contributia pentru somaj.