Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie la sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie la sanatate

Buna, am o nedumerire: sunt pensionar de peste 6 ani cu un venit de pensie de 1500 lei- singurul meu venit- la care platesc impozit si contributie CASS retinute prin casa de pensii. daca primesc dividende la actiuni de la sif-uri(6 actiuni) platesc alta contributie la sanatate pentru valoarea cumulata a acestor dividende?impozitul(16%) pentru dividendele acordate le retine sif-ul. valoarea dividenelor pe anul 2012 este de 10,18 lei. sunt obligat sa platesc contributie lasanatate in afara celei retinute din pensie? Multumesc anticipat si o zi buna
Ca si pensionar santeti exceptat de la plata cass pentru astfel de venituri .
Art.257 al 2lit f Legea Sanatatii pana la 30-06-2012 si art296^27 al 2 cod fiscal de la 01-07-2012.
Multumesc de raspuns dar:"(2) Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - d), g) şi h), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor prevăzute la alin. (1)." :(din acest aliniat(art296^27aln2)vad ca daca nu realizez intr-un an fiscal...si avand pensia mai mare de 740 lei ar trebui sa platesc cass pentru investii(prevazute ca venituri la aln.1/art296^27aln2). cu scuzele de rigoare va spun ca inteleg ca tr. sa platesc
(2) Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I,
au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor prevăzute la alin. (1)."

Daca aveti curiozitatea sa va aplecati asupra capitolului I veti afla:

Contribuţii sociale obligatorii
CAP. 1
Contribuții sociale obligatorii privind persoanele care realizează venituri din salarii, venituri asimilate salariilor și venituri din pensii, precum și persoanele aflate sub protecția sau în custodia statului

ART. 296^3 Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale
Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale sunt, după caz:

d) pensionarii cu venituri din pensii care depăşesc 740 lei;
Va multumesc pentru raspuns si timpul acordat; o zi frumoasa va doresc