Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS datorat pentru dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS datorat pentru dividende

Buna ziua,
Sunt pensionar din 2000. Din 2011 sau 2012 platesc cu sau fara voie CASS.
Tot cam pe atunci am primit instiintare ca am CASS datorat 400 lei cu penalitati pt niste dividende in valoare de 2 lei la o coop de credit. Am dus adeverinta la vremea respectiva ca nu am ridicat nici un leu si mi-au spus ca s-a rezolvat.
La coop de credit nu am inchis atunci contul si acei 2 lei ai mei au generat dobanda asa ca in prezent am 102 lei. Zilele astea am primit instiintare de la ANAF ca am CAS de plata pe anul 2013, 809 lei pentru dobanda si cu penalitati.
Din cate stiu eu CASS-ul este obligatoriu pentru orice venit din ianuarie 2014, pana in decembrie 2013 daca plateai CAS la un venit era suficient.
Cum pot rezolva cat mai convenabil aceasta problema absurda cu care sunt sigur ca se confrunta foarte multi pensionari? Mentionez ca azi am inchis contul la cooperativa respectiva dar banii ii voi putea ridica in ianuarie 2015.
Va multumesc.
george-neagu, moderator
Pana in data de 01.07.2012 conform deciziei CCR 164/2013 pensionarii nu datorau CCR pentru alte venituri supuse impozitului pe venit,deci nici pt dobanzi sau dividende.
Prin OUG 125/2011 se introduc cap.2 si 3 la art. 296 care reglementeaza ope legis contributiile sociale obligatorii competenta de administrare revenind ANAF pentru veniturile ulterioare acestei date.

Astfel art,296^27:
1) Contribuţia de asigurări sociale de sănătate se datorează şi de către persoanele care realizează venituri din:
a) *** Abrogat;
b) investiţii;
(2) Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - d), g) şi h), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor prevăzute la alin. (1).

Cap.I art .296^3
d) pensionarii cu venituri din pensii care depăşesc 740 lei;

In opinia mea ANAF in mod eronat a emis acea decizie de impunere pentru dobanzi si dividende intrucat incadrandu-va la cap I ,conf art 296^27al 2 nu datorati cass pt investitii,respectiv dobanzi si dividende.
robert1958, utilizator