Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj?

Buan ziua!va scriu pentru o prietena care este intro situatie dificila!

"este separata de sotul ei de 4 ani,locuiesc in aceeasi locatie cu cei 2 copii ,iar acum s-a hotarat sa divorteze.Ea are dovada scriptica cum ca in acesti ani sotul ei a "inselat-o"cu alte femei.DOVADA ESTE IN NISTE POZE CU ACELE FEMEI.ea poate obtine custodia copiilor si casa in totalitate si sa il lase pe el pe drumuri?sau are si el parte la ceva din acel bun comun ?Multumesc!!!!
Dreptul lui de proprietate nu e afectat pt ca si-a " inselat" sotia si nici autoriatatea parinteasca fata de copii. Ce poate obtine femeia e un divort, are probe ca aceasta casnicie e grav vatamata , nu mai poate continua. O ajuta si faptul ca sunt despartiti in fapt.
In privinta copiilor, conteaza cat s-a ocupat tatal de acesti copii in timpul asta.
In legatura cu casa, trebuie sa aiba bani sa-l despagubeasca pe sot daca vrea s-o pastreze. Altfel, casa se vinde si banii se impart.
Multumesc Frumos !va dorsesc o zi excelenta!