Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Program casierie asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Program casierie asociatie

Buna ziua. As dori sa stiu cat trebuie sa fie programul de lucru la casieria asociatiei. La mine la asociatie acesta este o PFA, si are program 4 zile pe sapt, 3ore/zi. Este normal?

Va multumesc.
Nu este legal prevazut programul de lucru al casieriei la nivelul asociatiilor de proprietari
Reprezentantii legali ai asociatiei de proprietari cu scopul perceperii cotelor individuale de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari detin competenta sa dispuna masuri si decizii pentru program incasare cote individuale intretinere si in raport de categoriile de proprietari pensionari/personal activ.
Cu scopul asigurarii conditiilor de incasare cote individuale intretinere,reprezentantii asociatiei de proprietari detin obligatia sa informeze la loc vizibil afisierele scarilor,contul asociatiei de proprietari ,astfel incat si proprietarii care nu au din varii motive posibilitatea platii la casierie sa poata vira periodic sumele ce le revin la plata intretinerii
De regula, programul de incasare cote individuale se asigura -conditionat de categoria majoritara a proprietarilor ,prin program de incasare ,atat dimineata cat si dupa masa
Programul de incasari este stabilit de asociatia de proprietari in functie de necesitati.
galosh a scris:
La mine la asociatie acesta este o PFA, si are program 4 zile pe sapt, 3ore/zi.

Credeti ca acest program este destul, este prea mult sau este prea putin pentru a va putea plati cotele de intretinere?
Noi avem program:
L-S 9.00 -11.00
si
Luni si miercuri 17.00 - 19.00
In privinta programului de inacsari nu am avut primit niciodata sesizari sau nemultumiri de la membrii asociatiei.
La mine refuza total programul. Ciocanim la usa ei, asa ii place, dar mie nu. Ne certam si pe tema asta, nu doar a repartizarii aiurea a cheltuielor. Cum o determin? Poate imi spuneti dvs. Multumesc.
Sa-l convingeti pe presedintele asociatiei sa-i fixeze un program de incasari si de dat explicatii locatarilor cu privire la listele de intretinere.