Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU DE ODIHNA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU DE ODIHNA

Conform noului cod va rog frumos sa imi spuneti cum se calculeaza concediu de odihna. stiu ca se calculeaza la numarul de zile lucrate dar mai exact cum.
Va referiti la:
1. nr. de zile de concediu de odihna sau
2. indemnizatia de concediu
Codul muncii nu a reglementat vreodata modul de calcul a CO .. ci doar a indemnizatiei eferente CO.

Calcul se face astfel:
- CO prevazut in c.i.m. 24 de zile lucratoare
- perioada lucrata 8 luni
- CO aferent perioadei lucrate : 24/12 x 8 = 16 zile lucratoare.