avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Am un salariat care de la inceputul anului a muncit (pontat ) 9 zile, dupa care a efectuat concediul de odihna 31 de zile din 36 cate are dreptul pentru un an, iar mai apoi a intrat in concediu fara plata 127 de zile.
Acum vrea sa ii incetez CIM-ul cu acordul partilor.
Intrebarea mea este: Concediul de odihna la care ar fi avut dreptul il calculez la 9 zile cat a lucrat efectiv, sau ma raportez la 40 de zile (zilele lucrate + CO efectuat)?
Pentru ca el a incasat niste bani pe acele 31 de zile de CO pe care le-a efectuat la inceputul anului si eu trebuie sa-i opresc acesti bani la lichidare, deoarece nu avea dreptul la atatea zile de CO intrucat nu a lucrat tot anul.
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Asadar, salariatul in cauza are dreptul la CO aferent perioadei lucrate de la 01.01.2014 -pana la data incetarii c.i.m.
freeelis a scris:

Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Asadar, salariatul in cauza are dreptul la CO aferent perioadei lucrate de la 01.01.2014 -pana la data incetarii c.i.m.


Cum adica pana la data incetarii c.i.m.? Daca a avut concediu fara plata apoi intra in concediu de odihna pentru acea perioada? Angajatul nu a prestat activitatea lui pe toata perioada c.i.m.
Asa cum am mentionat, are dreptul la CO pana la data incetarii c.i.m.

Nu m-am referit de calcul exact al numarului de zile de CO la care are dreptul.

De exemplu, un salariat lucreaza de la 01.01.2014 si ii inceteaza raportul de munca la`15.09.2014.
Prin urmare, conform art.145 alin.2 C.mun., are dreptul la CO eferent perioadei 01.01.2014 - 15.09.2014.
Numarul exact al zilelor de CO se va stabili in functie de durata CO mentionata in c.i.m., existenta unui CFP , existenta unor absente nemotivate etc.

se calculeaza la 9 zile.
De unde ati dedus ca se calculeaza la 9 zile ?

Alte discuții în legătură

Concediu inaintea preavizului doinaradu doinaradu Conform programarii concediului,luna iulie este luna in care am solicitat c.o. Tot in aceasta luna urmeaza sa primesc preavizul de concediere colectiva. ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna vasyviasu vasyviasu Sunt angajat la o firma din 18-02-2014 si as dori sa aflu daca beneficiez de concediu de odihna pana la sfarsitul anului si cate zile de concediu am dreptul? (vezi toată discuția)
Concediu de odihna legal adriana2608 adriana2608 O persoana angajata la 01.01.2014,are dreptul la concediu de odihna in acest an?In ce cuantum? (vezi toată discuția)