Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinere permis strain
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinere permis strain

Buna seara,

va rog sa ma ajutati cu o informatie in legatura cu retinerea permisului strain. Sunt roman cu domiciliul in Germania si posed permis de conducere german. Mi a fost retinut in urma depasirii coloanei la semafor rosu pentru 30 de zile. Intrebarea mea este daca este legala retinerea deoarece am dubii daca un act al unui stat strain poate fi retinut. Din moment ce am comis o "infractiune" pe teritoriul Romaniei, mi se ia dreptul de conducere doar pe acest teritoriu?! Exista posibilitatea de a primi permisul inapoi si a primi o dovada si un document care sa ateste ca nu am dreptul sa circul timp de 30 zile pe teritoriul Romaniei? Trebuie sa ma intorc in Germania in 2 saptamani cu masina si nu stiu cum sa procedez. Ma poate ajuta cumva ambasada Germaniei sau ce ar trebui sa fac?
Va multumesc anticipat si astept un raspuns din partea Dvs. cat de repede posibil.
Omul era disperat ca pe perioada suspendarii de 30 zile, trebuie sa se reintoarca in Germania. Din ce am inteles nu e problema ca nu conduce pe teritoriul Romaniei, doar ca nu doreste sa astepte in Germania recuperarea permisului.
Raspunsul meu anterior ramane perfect valabil si pentru aceasta ipoteza. Solicita restituirea lui, pleaca in Germania (sofer, deci avnad permisul asupra sa) dupa care in functie de solutia din sentinta ori il pastreaza ori il preda direct autoritatilor Germane. Consider ca este mult mai simpla aceasta varianta. Oricum nu are nimic de pierdut, ba din contra.
Av. Adrian Posdarie