avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

punct de lucru

Buna seara!Am deschis un punct de lucru :magazin articole pt copii si vreu stiu ce avize trebuiesc ca m-a aboradat o tanti de la o firma e deratizare si de unde trebuie sa ridic registrul unic de control?
Cel mai recent răspuns: tatianato , utilizator 07:14, 23 August 2012
De la administratia financiara achizitionati registrul unic de control. La primarie ati fost? De acolo va vor elibera acordul de functionare ( sau autorizatia de functionare). v-a trebui sa intocmiti un dosar in care veti avea si contractul cu firma de salubritate pe langa multe alte documente.
va multumesc,azi am obtinut certificatul constatator si vreau stiu ce urmeaza ca suntem la sectorul 5 si acolo te dore capul.Unde pot afla ce trebuie sa contina dosarul?
Din pacate "traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul" La sectorul 5 nu stiu cum e cu acordurile( autorizatiile) de functionare. Fiecare sector are regulile lui (ca traim in tari diferite). La sect 3, de exemplu, cererea are si lista de documente pe care le contine dosarul

CERERE PENTRU ELIBERAREA ACORDULUI DE FUNCTIONARE ÎN SPATIU COMERCIAL


DOMNULE PRIMAR,

Subsemnatul………………………………………………………. reprezentant
al SC/PF/AF ………………………………………………………………… cu sediul în
………… ………………………………………………………..…. va rog sa binevoiti
a-mi aproba eliberarea acordului de functionare pentru unitatea situata în
………..…………………………...……………… cu urmatoarea activitate comerciala
……………………..………………………………………………….……., cod CAEN
…………………………………………………. .

Anexez prezentei cereri urmatoarele: ORAR:

A. COPII DUPA URMATOARELE DOCUMENTE :

1. B.I/C.I asociat (conf. HCLS3 nr.103/2004) ;
2. Certificat de înregistrare (conf. HCLS3 nr.103/2004) ;
3. Actul de detinere al spatiului (conf. HCLS3 103/2004) dupa cum este cazul :
a) proprietate
b) închiriere
c) subînchiriere si acordul proprietarului
4. Anexa pentru punctul de lucru sau certificat constatator (conf. HCLS3 nr.103/2004);
5. Autorizatie mediu – daca este cazul (conf. HG 573/2002, Ordin nr.876/2004);
6. Aviz R.A.R (daca este cazul);
7. Contract cu o firma de salubritate si ultima chitanta de plata (conf. HCLS3 nr.103/2004) ;
8. Regulamentul de functionare (in cazul autorizarii pietelor, târgurilor);
9. Declaratie pe proprie raspundere privind respectarea prevederilor Legii 50/1991
republicata in 1997.

B. ORIGINALELE URMATOARELOR DOCUMENTE :

1. Certificat fiscal eliberat de Directia Venituri a P.S. 3 - str. Sfânta Vineri 32 (conf.
HCLS3 nr.103/2004) - original ;
2. Acordul Asociatiei de locatari (nume in clar al presedintelui, semnatura, stampila si
data Adunarii Generale a Asociatiei) + tabelul nominal cu locatarii direct afectati cu
BI/CI serie, numar si semnatura, stampila Asociatiei si data pe anul in curs (conf.
Legii nr. 230/2007) , cu specificarea expresa a orarului de functionare – original.


Data …………….. Semnatura si Stampila ……………….


Se vor prezenta originalele pentru a fi confruntate cu copiile depuse la dosar


Am luat la cunostinta ca Acordul de Functionare se anuleaza de plin drept, fara interventia instantelor de judecata, în cazul neprezentarii în vederea eliberarii în termen de 30 de zile de la data expirarii termenului legal

Dupa putina gugaleala am constatat ca si Vanghelie are site pentru primaria lui si iata ce am gasit la "INFO UTILE"

Acord de functionare

Actele necesare in vederea obţinerii acordului de funcţionare

Cerere tip;
Orar de funcţionare;
Certificat de înmatariculare;
Act constitutiv;
Hotărare judecătorească sau rezoluţie;
Certificat constatator pentru punctul de lucru ;
Actul spaţiului (proprietate, contract de inchiriere, comodat);
Contract salubrizare;
Acordul asociaţiei de locatari sau acordul vecinilor stanga-dreapta,şi deasupra, în cazul cand spaţiul nu este prin destinaţie comercial.

Note:

Pentru activitatea de casă de amanet, creditare, bijuterii metale pretioase - Avizul Băncii Naţionale
Pentru activitatea de fabricare panificaţie - Licenţă de producţie de la Ministerul Agriculturii

Sper sa va fie de folos
Ultima modificare: Miercuri, 22 August 2012
leuca_luminita, utilizator
sigur ca da va multumesc frumos!Deci tipa de la firma de deratizare m-a paclit ca nu imi trebuie contract

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinere autorizatie de functionare primaria sector 4 altceva2005 altceva2005 Cine ma poate ajuta in vederea obtinerii autorizatiei de functionare pt un spatiu comercial-primaria sector 4 (vezi toată discuția)
Autorizatie de functionare i.i. cardase cardase Care sunt actele necesare ce se depun la primarie pentru obtinerea autorizatiei de funtionare la o intreprindere individuala? De asemenea, as dori sa mai ... (vezi toată discuția)
Autorizatie functionare primarie ralukitza ralukitza Buna ziua! Am o societate comerciala cabinet stomatologic. Intrebarea mea catre dumneavoastra este : am nevoie de autorizatie de functionare de la Primaria ... (vezi toată discuția)