Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract de munca pe prestari servicii.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract de munca pe prestari servicii.

Am lucrat 8 luni cu contract de munca pe perioda determinata,urmeaza sa lucrez inca 4 luni pe prestari servicii pe perioada determinata.In aceste conditii s-ar face 1 an, intrebarea mea este pot sa beneficiez de somaj? Va multumesc frumos!
Veti beneficia de somaj daca pentru perioada de 4 luni in care prestati in baza unei conventii civile faceti contract cu AJOFM pentru contributia individuala la fondul pentru somaj.
Astfel realizati stagiul de contributie de 12 luni din ultimele 24 de luni.
1. Daca la venitul din prestari servicii se retine contributia sociala pentru somaj ar trebui sa beneficiati de indemnizatie de somaj.

2. Cel mai bine este sa intrebati la Agentia de Somaj deoarece pana acum nu s-a modificat nici Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca si nici Normele de aplicare a ei.