Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate service auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate service auto

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu o monografie pentru un service auto?
Preciz ca achizitioneaza piese pentru reparatie, pune un adaos si emite factura la care ataseaza devizul de piese si devizul de manopera.

Lucreaza si cu asiguratori.

Multumesc!#-o
DACA FACI INVENTARIEREA STOCURILOR LUNARA E SIMPLU

AI INTRAREA DE PIESE LA PRETUL DE ACHIZITIE SI PE URMA LA IESIRE INREGISTREZI FACTURA DIRECT PE VENIT , IN BALANTA NU AI SOLDUL 378 ADAOS COMERCIAL, FACI LA SFARSITUL LUNII DESCARCAREA DE GESTIUNE NOTA CONTABILA CU CONTUL 607.

AI iesiri/vanzari= sold initial 371+INTRARI 371- SOLD INVENTAR MARFA IN STOC.
Nici vorba sa se faca inventarierea lunar.
Eu m-am gandit sa fac cu K tinand cont ca este vanzare cu amanuntul.