avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate service auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate service auto

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu o monografie pentru un service auto?
Preciz ca achizitioneaza piese pentru reparatie, pune un adaos si emite factura la care ataseaza devizul de piese si devizul de manopera.

Lucreaza si cu asiguratori.

Multumesc!#-o
Cel mai recent răspuns: adrianacristiana , utilizator 19:08, 26 August 2012
DACA FACI INVENTARIEREA STOCURILOR LUNARA E SIMPLU

AI INTRAREA DE PIESE LA PRETUL DE ACHIZITIE SI PE URMA LA IESIRE INREGISTREZI FACTURA DIRECT PE VENIT , IN BALANTA NU AI SOLDUL 378 ADAOS COMERCIAL, FACI LA SFARSITUL LUNII DESCARCAREA DE GESTIUNE NOTA CONTABILA CU CONTUL 607.

AI iesiri/vanzari= sold initial 371+INTRARI 371- SOLD INVENTAR MARFA IN STOC.
Nici vorba sa se faca inventarierea lunar.
Eu m-am gandit sa fac cu K tinand cont ca este vanzare cu amanuntul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Descarcare gestiune piese auto me.elena me.elena Buna ziua Am urmatoarea problema:un service auto care vinde piese auto dar face si reparatii auto deci are doua tipuri de venituri 704 si 707.problema este ... (vezi toată discuția)
Descarcare gestiune gabitza1980 gabitza1980 Buna ziua.Am si eu urmat.situatie: 1.o societate neplatitoare de TVA care desf.comert.cu amanuntul : CANT.=25 BC P.U = 1.3 RON/BC ... (vezi toată discuția)
Descarcare gestiune anairam_unid anairam_unid Buna ziua, Am o firma care are comert cu amanuntul insa a vandut doar cu factura ,firma este neplatitoare de tva.Intrebarea mea este cum se descarca ... (vezi toată discuția)