Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita \"credit de nevoi personale,fara ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita "credit de nevoi personale,fara garantii"

Am primit o somatie de plata,de la biroul unui executor judecatoresc,in temeiul unui titlu executoriu constand in contract de credit,prin care am fost obligat la plata unei sume ,in favoarea creditorului urmaritor,o firma de recuperare(cesionar creanta a unei banci).
In aceascta somatie sunt informat ca daca nu platesc in termen de 24 h,de la primirea somatiei,se va proceda de indata la executarea silita.
Neavand alta sursa de informatii,m-am documentat pe internet,insa informatiile sunt confuze si adesea contradictorii.
Intrebari:
1.Prescrierea datoriei in termen de 3 ani,in lipsa actiunilor din partea creditorului,este sau nu intrerupta de simplele notificari din partea creditorului sau numai de cererea executarii silite?
2.Termenul de 3 ani in care se prescrie,valabil atat in cazul bancii cat si al firmei de recuperare,este calculat cumulat (timpul in care banca a avut dosarul + timpul in care societatea de recuperarea l-a avut) sau separat?Mai exact,pentru societatea de recuperare se calculeaza doar din momentul in care a cesionat creanta?Din titlul de "cesionar" si nu cumparator,ar trebui sa se cumuleze,dar nu stiu cum e juridic.
3.Atat timp cat banca a cesionat drepturile sale firmei de recuperare si a stabilit ca creditul trebuie rambursat anticipat in totalitate si nu in rate,conform graficului initial(caz in care unii sustin ca termenul de 3 ani se calculeaza pentru fiecare rata in parte),termenul de prescriptie se calculeaza din momentul in care mi-a transmis informarea(despre cesionarea drepturilor) sau din momentul in care nu am mai platit si avea dreptul sa ceara executarea(dupa restante mai mari de 90 de zile,presupun)?Daca e valabila a doua varianta,perioada de prescriere a fost intrerupta,mai exact oprita,si a inceput calcularea ei de la 0 de la plata sporadica a unor rate care nu acopereau suma restanta?
4.Bunurile urmaribile nu includ,printre altele,bunurile de uz personal,precum si cele de uz casnic strict necesare familiei.Intre acestea sunt incluse si frigiderul,congelatorul,calculatorul,masina de splatat,televizorul sau se considera ca epoca de piatra oferea suficiente posibilitati pentru un "trai decent"?
Multumesc!
Termenul de prescriere a dreptului de recuperare suma ,se intrerupe in situatia in care creditorul desfasoara acte/actiuni cu scopul recuperarii sumei
De la momentul notificarii/somatiei,incepe sa curga un nou termen de 3 ani Potrivit prev.art.405 (2) C.pr.civ. "
Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita".

Contractul de credit, in temeiul legii bancare, are caracter de titlu executoriu.
Majoritatea bancilor au trecut in contractul de credit o perioada de 90 de zile care se refera la sumele restante, perioada dupa care banca isi poate recupera dauna.
Dreptul bancii de a cere executarea silita s-a nascut din momentul in care imprumutatul nu si-a platit cel putin trei rate.
Termenul de prescriptie a dreptului de a cere executarea silita a unui titlu provenit dintr-un contract de credit bancar, incepe sa curga dupa 90 de zile in care imprumutatul s-a inregistrat cu sume restante.
Bunurile mentionate de dvs nu intra in atentia executorului judecatoresc deoarece valoarea acestora nu este echivaleta cu suma de recuperat
Mentiuni si alte intrebari
Creditul a fost acordat tatalui meu,pe baza vechimii sale si a veniturilor mele iar eu am calitatea de codebitor,nu de titular al creditului.Inafara de un jaf de masina,nu exista alte bunuri mobile sau imobile pe numele niciunuia dintre noi,inafara de cele fara valoare.Nu ma gandeam ca ar fi interesante pentru valoarea lor ci pentru stresarea si constrangerea noastra in vederea platii datoriei.Eu nu am venituri iar tatalui meu i s-a pus poprire pe salariu(prin retineri de 1/3 din venitul lunar net).Pot fi luate si alte masuri inafara de poprire?(intreb pentru ca unii sustin ca nu).
Avand in vedere ca nu am mai platit ratele din decembrie 2008,cu exceptia unor 2-3 rate la inceputul anului 2009(avand deja restante mai mari de 90 de zile care nu au fost acoperite prin plata lor),care inteleg ca nu influenteaza termenul de 3 ani,ca banca care are in bilant creditul restant are la dispozitie 3 ani pentru a cere executarea silita (ea sau prin terti) si ca firma de recuperare m-a anuntat in urma cu cca. 2 luni de intentia de a trimite dosarul la tribunal spre executare silita(deci nu a inceput in urma cu un an procedura pentru a intrerupe prescrierea)...dupa calculele mele,au trecut cei 3 ani necesari prescrierii .Gresesc cumva in rationament?
Avand in vedere ca firmele de recuperare incearca sa obtina,si chiar obtin,executarea silita si dupa prescrierea datoriei (pentru ca instanta nu verifica acest aspect,judecarea facandu-se in lipsa partilor si in necontencios ,deci nu se administreaza probe) iar eu ca deditor nu pot decat sa contest titlul de executare in 15 zile,si sa cer anularea lui si stergerea datoriei,decat dupa primirea lui,ma intreb:Ce trebuie sa fac?Sa astept ca executorul sa verifice acest aspect si sa nu-l puna in practica(am inteles ca el face asta dar nu stiu daca din proprie initiativa sau la sesizare mea),sa ma adresez lui sau instantei?Cum aflu exact data de la care a inceput termenul de prescriere in cazul meu?Trebuie sa-l stiu inainte de a face contestatia pentru a fi admisa,sau e suficient sa fac contestatia si executorul trebuie sa faca verificarile si eventual sa ma informeze si pe mine?

@ynocentta,multumesc pentru raspuns.Am insa alte intrebari.La care notificare/somatie va referiti?La somatia primita acum de la executorul judecatoresc sau la cele trimise de banca si de firma de recuperare in prealabil?Notificarile anterioare nu vad cum ar putea influenta termenul atat timp cat nu au fost recomandate si nu pot fi dovedite si ma gandesc ca le-ar fi trimis recomandate daca ar fi avut importanta juridica.
Imi cer scuze pentru "roman" si sper sa aveti rabdarea sa cititi tot si sa-mi si raspundeti.
IxulescuPaul, utilizator
Cu executorul nu mai puteti negocia hotararea investita cu formula executorie
Puteti face contestatie de vreme ce ati primit somatie din partea bej,care detine la dosarul de executare silita titlul executoriu

Uitati-va la dvs in contract.. scrie ceva de 90 de zile ? Eu cred ca nu.
Termenul de 3 ani curge de la data scadenta, in cazul unui contract in rate pt fiecare rata in parte. Cand creditorul se satura sa va astepte sa mergeti sa va platiti ratele, declara to creditul scadent anticipat, asta va fi data de la care se va calcula termenul de 3 ani. Nu stiti cand a fost asta.. poate in 2008, poate in 2009, poate la inceputul lui 2010.
In orice caz, dvs puteti ridica aceasta exceptie ( a prescrierii) pe calea contestatiei la executare pe care va trebui s-o depuneti in termen de 15 zile de la data cand ziceti ca v-a fost comunicat somatia.

Nu cred ca se ajunge la vanzarea bunurilor din casa decat daca vb de lucruri de valoare mai mare.. si eventual de dimensiuni mai mici.. bijuterii, tablouri.
Obiecte de stricta necesitate inseamna frigider, aragaz.. nu tv, nu calculator - asta daca nu cumva va castigati existenta cu ajutorul lui.

Daca aveti un imobil in proprietate, ar trebui sa faceti eforturi si sa ajungeti la o intelegere de plata, sa nu se ajunga la vanzarea lui.

Nu am contractul la mine.Insa,din notificarea bancii din 06/08/2009 reies urmatoarele:
1.Am o datorie x RON (3 rate) "rezultand din NERESPECTAREA OBLIGATIILOR din contractul de credit";
2."IN CONFORMITATE CU CONTRACTUL DE CREDIT ,in cazul NEINDEPLINIRII de catre dvs. a OBLIGATIILOR CONTRACTUALE,banca ESTE IN DREPT sa declare SCADENTA ANTICIPATA a creditului."
Avand in vedere ca scadenta ratelor era pe data de 20,notificarea se refera la datoria din 22/07/2009.Deci,chiar daca nu se considera ca nu mi-am indeplinit obligatiile inca de la prima rata neplatita(desi asa ar fi firesc),cel putin din 20/07/09 am facut asta conform notificarii bancii.
Avand in vedere ca titlul executoriu este din 08/08/12,au trecut 3 ani.
IxulescuPaul, utilizator