Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 263/2010

Buna ziua,
La solicitarea mea scrisa de a mi se recalcula drepturile de pensie cu prev. OUG 100/2008 si O.U.G.114/2009 , mi se recalculeaza pensia , indicindumi-se art 169 din Legea 263/2010 pentru care primesc bani retroactiv din 01.2011. Intrebarea mea este daca acest art.169 cuprinde si majorarea cu punctajul aferent OUG 100 de care nu am beneficiat , sau pentru aceasta trebuia un punctaj suplimentar ?
Va multumesc
Sunteti foarte amabil, eu nu am stiu sa dau toate datele necesare acum trec mai jos tot ce am, inclusiv niste semne de intrebare ..pentru care imi cer scuze ...

sex : F, nascuta la 11.01.1948

 Iese la pensie in iunie 2006 – cu punct pensie 0,03214 ( intre ianuarie 1990 si feb 2010 nu mai lucreaza , eu am gresit ca am scris ca a iesit la pensie !!!! )
Stagiu de cotizare realizat 14 ani 9 luni si 16 zile din care 3 ani in sector agricol
 Se face o revizuire a pensiei in feb 2010 in care I se adauga gr. II de munca si are astfel :
Stagiu de cotizare realizat :
17 ani 3 luni si 16 zile
Grupa II : 10 ani 2 luni 26 zile
3 ani in agricultura si
conditii normale: 1 an 6 luni si 20 zile
Stagiu aferent grupa II = 2 ani si 6 luni
Puncte realizate 10,42047 punctaj mediu anual 0,40891.
 Alta decizie nu are ! sau cel putiun nu am mai gasit la ea…cu toate ca in mai 2012 cind scriu casei de pensii, avea punctul de pensie pe talon de 0,46804 ????!!!!
Cer prin adresa catre casa de pensii in mai 2012 recalcularea pensiei cu OUG 100/2008 si OU 114/2009.
Primeste talonul pe luna iulie astfel :
 punct majorat de la 0,46804 la 0,51395,( aici imi cer eu scuze ca in emailul trecut am scris gresit 0,51295 ….scuze ), pensie marita de la 350 la 377 si suma restanta de 486 RON.
Scriu din nou la casa de pensii si cer explicatii pe sume deoarece nu a venit nici o decizie de pensie si primeste raspuns in 22 aug 2012, astfel “ urmare solicitarii dvs. incepind cu luna 07.2012, ati beneficiat de art. 169 din Legea 263/2010 pentru perioada efectuata in grupa de munca, punctajul crescind de la 0,46804 la 0,51395, iar cuantumul pensiei crescind de la 350 lei RON la 377 lei RON, de asemenea ati primit si o diferenta in cuantum de 486 lei RON pe perioada 01.2011 – 06.2012. “, fara alte comentarii vis a vis de OUG 100/2008, si fara a se emite o noua Decizie de pensie , asa cum cred ca era normal !!!!!
Cu scuzele de riguare , va rog sa-mi spuneti daca sa insist si pe OUG 100/2008 si va multumesc enorm pentru ajutor…eu inteleg dreptul de prescriptie de 3 ani ( caasa prevede legea ) dar casa de pensii nu si-a facut datoria..... in lege nu scrie ca era obligatia mea sa-scriu sa-mi cer drepturile, era obligatia lor sa le calculeze si sa le dea !!!!! nu sa astepte ei 3 ani ca sa nu mai dea banii la oameni....in aceasta situatie sunt mii de oameni in aceasta tara daca nu milioane....numai vecinii mamei pe care i-am intrebat nu au primit nici o marire si toti au lucrat pe aici in grupa II de munca...Groaznic !!!!!
Sa aveti sanatate va doresc
Daca s-a revizuit in februarie 2010,insemna ca atunci vi s-a aplicat O.U.G.100/2008.

Spuneti:-----------Se face o revizuire a pensiei in feb 2010 in care I se adauga gr. II de munca

Din aceasata precizare reiese ca atunci(februarie 2010)a intrat in calcul grupa de munca si deci atunci s-a aplicat O.U.G.100/2008.

Daca este asa,totul este in regula

O.U.G.114/2009 nu are nici o legatura cu acest caz..
Va multumesc foarte mult pentru efortul si promptitudinea raspunsului Dvs.
cu stima
silviaRadu54, utilizator