Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce e de facut ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce e de facut ?

Buna ziua !
Ma confrunt cu urmatoarea problema : In anul 2009 am deschis o firma SRL cu 2 asociati , eu fiind si administrator ... Dupa cateva luni de activitate , i-am suspendat activitatea pt. 3 ani ... Precizez ca firma nu are datorii ... Foarte curand se vor incheia cei 3 ani de suspendare .... Azi am sunat contabila s-o intreb cati bani ii datorez ( cand am inchis firma m-am achitat de dansa si mi-a spus ca-mi va depune cum depune pt. ceilalti declaratiile si ca ne vom descurca dupa aceea , ca nu e mare lucru ) si mi-a spus ca mi-a depus decat o perioada bilantul pt. ca ii trebuia semnatura electronica si nu o avea .... Eu vreau sa inchid definitiv aceasta firma ... In conditiile date ce am de facut mai departe ?
Sa vedeti in primul rand la ANAF ce bilanturi, declaratii ati depus/nu ati depus. Sa completati cu tot ceea ce este nedepus, probabil si cu amenzile de rigoare. Sa cereti o fisa pe platitor tot de la ANAF ca sa nu aveti nici macat un leu restante pentru ca altfel ANAF-ul va face opozitie la dizolvarea d-voastra si va dura mult in instanta sa finalizati aceasta problema, si daca lucrurile sunt in regula din punct de vedere fiscal treceti mai departe la cele 2 etape de dizolvare si de radiere si cu asta basta.
Va multumesc mult !
Ce contabila "ghidusa"... Eu nu sunt contabila dar am semnatura... Iar pentru bilanturi si declaratii nu avea neaparata nevoie de ea. Doar pentru D 112 e obligatoriu sa ai semnatura, ceea ce nu e cazul dvs.