Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

am un testament lasat de mama mea care a dorit ca dupa moartea dumneaei sa-mi lase toate bunurile mobile si imobile. mai am 5 frati. intrebare: in cazul in care unul dintre frati nu este deacord cu testamentul, mie ce cota mi se cuvine din casa parinreasca?(tatal meu decedat de 8 ani, mama de aproape 1 an.Nu a fost dezbatuta nici mostenirea dupa tata.
Dvs. aveti parte de o cota majoritara din cota mamei care avea dreptul la 5/8 (1/2 partea ei din casa si cota pe care o mostenea de la sotul sau la concurenta cu copiii) din casa daca se dezbatea succesiunea de pe urma tatalui.. Fratii dvs. sunt si ei mostenitori rezervatari si au dreptul la o cota din mostenirea de pe urma mamei. La succesiunea de pe urma tatalui toti fratii aveti cote egale in concurs cu mama.
cat este cota care se cuvine fratilor rezervatari din dreptul mamei?
un testament trebuie prezentat in fata unui notar intr-un anumit termen de la deces?