Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Ce trebuie sa stie un avocat IT?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Ce trebuie sa stie un avocat IT?

Care credeti ca sunt cele mai importante lucruri pe care trebuie sa le stie un avocat care face consultanta pentru firmele din industria IT?

A. Trebuie sa aiba cunostinte tehnice de specialitate
B. Trebuie sa stie Drept, ca in rest se poate descurca in orice situatie

Sunt curios ce parere aveti.
Eu chiar as fi interesat de asa ceva....momentan sunt student la Inginerie Calculatoare si as vrea sa fac si dreptul pentru ca ma pasioneaza foarte mult si se pare ca s-ar imbina foarte bine...
Cred ca e preferabil un jurist bun care sa inteleaga cum functioneaza sistemul IT, cu toate componentele sale, de la soft si drepturi de proprietate intelectuala, la internet si infractiuni specifice, decat un inginer care sa inteleaga dreptul...
Oricum, un bun jurist trebuie sa cunoasca mult mai mult decat legislatia din domeniul in care profeseaza - trebuie sa aiba cunostinte cel putin de baza din domeniul in care acorda consultanta: ma socheaza avocatii care angajeaza un cocktail de cauze, de la adoptii si talharii la contestatii la executare, falimente, prestatii tabulare si cate si mai cate si mai diverse...
Diana Persa a scris:
ma socheaza avocatii care angajeaza un cocktail de cauze, de la adoptii si talharii la contestatii la executare, falimente, prestatii tabulare si cate si mai cate si mai diverse...

Si pe mine, dar asta presupunand ca aceeasi persoana le face pe toate. Formele asociative au marele avantaj ca au departamente specializate.
Eu sunt jurist si pot sa spun ca inca din facultate m-am axat pe dreptul informatic avand lucrarea de licenta si cea de dizertatie pe domeniul informatic, plus alte lucrari in domeniu. Din pacate la noi, in pricipal, exista cam doua ramuri in care poti practica dreptul informatic : in penal (si te axezi mai mult pe legea 161 titlul III) sau civil / comercial (in care ai tot ce tine de legislatia privind semnatura electronica si digitala, comert electronic, drepturi de autor etc). Este greu sa ajungi sa cunosti tot ce inseamna legislatie IT si domeniul informatic (de ex. la ASE la masterul privind securitatea informatica exista un trimestru in care se fac numai certificate digitale - el stand la baza semnarii contractelor online) - deci cum s-a spus si mai devreme iti trebuie studii in domeniu, nu doar cunostinte.Bogdan Manolea a realizat un site interesat [ link extern ] /
Succes.
ContSters38557, utilizator
Si eu consider ca pe langa cunostinte solide juridice in domeniul IT, un avocat trebuie sa cunoasca cum functioneaza sistemele informatice, sa aiba habar de un pic de programare, ca de utilizare nu se pune problema sa nu stie... Si sa citeasca, sa citeasca, atat in domeniul juridic, cat si informatic.
Eu am terminat liceul de informatica in 1995, dar daca as fi ramas la nivelul de atunci, nici n-as mai fi stiut sa folosesc internetul, cu care m-am familiarizat de prin anul 1996.

Mie nu mi se pare asa de socanta varietatea cauzelor. Avand in vedere ca sistemul juridic roman nu se bazeaza pe precedentul judiciar, eu zic ca este suficient sa citesti constant si sa te informezi foarte bine la orice cauza. Pentru ca fiecare cauza ridica probleme diferite si domeniile se intrepatrund. Dupa mine, specializarea limitata iti limiteaza si perspectivele, felul in care privesti problemele juridice. Este suficient sa discuti cu un judecator o problema si vor fi divergente cu privire la perspectiva din care priveste el lucrurile, sau un avocat, "deformatie profesionala"...