Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Violarea secretului corespondentei?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Violarea secretului corespondentei?

Buna ziua,
In firma la care lucrez, dupa ce pleaca o persoana, se schimba, fara informarea persoanei respective, parola e-mail-ului. Problema este ca firma nu are un e-mail privat, ca sa zic asa, deci adresa nu este ceva de genul x@firma.ro, ci xfirma@gmail.com. Aceasta poate fi considerata adresa oficiala a firmei? Ideea este ca oricine poate sa isi faca adresa cu "firma@gmail.com". Este cumva violare de corespodenta? Multumesc anticipat!
Dacă era o adresă de mail creată sau pusă la dispoziţia dvs. de firmă, din moment ce nu mai lucraţi acolo, nu ar mai fi firesc să aveţi acces la unele date ale companiei, să mai ţineţi legătura cu clienţii, să aflaţi diverse lucruri care nu vă mai privesc. Aşa consider şi din acest punct de vedere nu este vorba dspreo violare a secretului corespondenţei.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator