Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Traducator autorizat de MJ
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Traducator autorizat de MJ

Fiul meu a primit autorizatia de traducator si interpret de la MJ.Ca sa poata desfasura o activitate independenta in aceasta directie,care ar fi pasul urmator?
Merge la ANAF si face cerere pentru CIF,apoi isi ia stampile ,facturier si chitantier sau trebuie sa mearga la Reg.Com.,sa se inregistreze ca PFA?
lucylucy, utilizator
Activitatea traducatorului autorizat se desfasoara ca profesie liberala si aceasta se inregistreaza la ANAF prin completarea declaratiei 070 alaturi de care se depun copiii de pe autorizatie, buletin si dovada sediului unde se va desfasura activitatea (contract de proprietate sau contract de comodat). Din punct de vedere fiscal suntem obligati sa repectam legile fiscale la care se supun toate PFA-urile.
Aveti mai jos un link cu indrumari in ceea ce priveste inregistrarea si alte proceduri ce trebuie urmate pentru ca fiul Dvs. sa-si poata incepe activitatea. Dealtfel intregul topic de traduceri este o sursa de informare pentru multe din situatiile cu care se confrunta toti traducatorii mai noi sau mai vechi in domeniu.
www.avocatnet.ro/content/for...
:luck:
L.C.
Am fost la ANAF pentru inregistrare si obtinere CIF si mi-au spus sa merg la Administratia Financiara din cadrul Primariei de sector- persoane fizice.
Nu mai inteleg.Unde trebuie sa merg pentru inregistrare fiscala ?
In ce sector locuieste fiul Dvs.?
Un exemplu: daca fiul Dvs. are domiciliul in sectorul 3, trebuie sa mearga la sediul din str. Lucretiu Patrascanu, nr. 10.
Aveti toate adresele si numerele de telefon ale sediilor ANAF din toate sectoarele aici:
[ link extern ]
L.C.
Da,asa mi s-a comunicat si din Mosilor,sa mergem in L.Patrascanu.
Va multumesc pentru raspunsuri.Sunteti foarte promta si exacta.