Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

femeie,54ani,nascuta in anul1958, luna mai, 34ani de munca
cand se poate pensiona conform reglementarilor legale in vigoare
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Fata de date prezentate de dvs., puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 1 luna, in iunie 2019:
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 1 luna, in iunie 2014.

3. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare;
- La data indeplinirii varstei standard de pensionare pensia anticipata partiala se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.