avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

femeie,54ani,nascuta in anul1958, luna mai, 34ani de munca
cand se poate pensiona conform reglementarilor legale in vigoare
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:53, 28 August 2012
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Fata de date prezentate de dvs., puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 1 luna, in iunie 2019:
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 1 luna, in iunie 2014.

3. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare;
- La data indeplinirii varstei standard de pensionare pensia anticipata partiala se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata cboboc cboboc femeie,54ani,nascuta in 1958, mai cand se poate pensiona anticipat si in ce conditii privind plata pensiei (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata zimbroianu zimbroianu Cumnata mea este nascuta la 25 04 1958 si are 32 ani de munca. La ce varsta se poate pensiona anticipat si cat % este penalizarea. De aasemenea doreste sa ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata roxyy23 roxyy23 buna seara,referitor la pensionarea anticipata mama mea este nascuta pe 16 02 1958 ,30 de ani vechime ,am vrea sa stim daca are dreptul la pensionare ... (vezi toată discuția)