Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

femeie,54ani,nascuta in 1958, mai
cand se poate pensiona anticipat si in ce conditii privind plata pensiei
Dati-ne detalii si despre stagiu de cotizare .... In principiu,va puteti pensiona anticipat dupa anul 2014 luna Iunie la varsta de 56 ani si 1 luna daca aveti un stagiu complet de cotizare de 39 ani si 1 luna.
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 1 luna, iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:

- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 1 luna, in iunie 2019, daca veti avea un stagiu de cotizare de minimum 15 ani.

- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de anhi si 1 luna, in iunie 2014, daca veti avea un stagiu de cotizare de minimum 39 de ani si 1 luna.

- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 1 luna, in iunie 2014, daca veti avea un stagiu de cotizare de 31 de ani si 1 luna.

3. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de diminuare (la 5 ani de anticipare diminuarea este de 0,75% x 60 = 45%).
- La data indeplinirii conditiilor pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane