avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata

sunt nascuta in anul 1958 luna ianuarie .Cind pot iesi la pensie anticipat sau partial anticipat?Amvechimea in munca neitrerupta de 31 ani.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:08, 1 Martie 2013
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1958 vrsta standard de pensionare este de 61 de ani, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani, in ianuarie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani, in ianuarie 2014.

3. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani, in ianuarie 2014, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 56 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala cu penalizare este de 31 de ani,fara stagiu asimilat.
Penalzarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata cboboc cboboc femeie,54ani,nascuta in 1958, mai cand se poate pensiona anticipat si in ce conditii privind plata pensiei (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata Florenta30 Florenta30 va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie anticipata ( la 30.11.2014)avand in vedere urmatoarele date : data nasterii 30.09.1958, data activitatii ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata roxyy23 roxyy23 buna seara,referitor la pensionarea anticipata mama mea este nascuta pe 16 02 1958 ,30 de ani vechime ,am vrea sa stim daca are dreptul la pensionare ... (vezi toată discuția)