Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata

sunt nascuta in anul 1958 luna ianuarie .Cind pot iesi la pensie anticipat sau partial anticipat?Amvechimea in munca neitrerupta de 31 ani.
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1958 vrsta standard de pensionare este de 61 de ani, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani, in ianuarie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani, in ianuarie 2014.

3. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani, in ianuarie 2014, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 56 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala cu penalizare este de 31 de ani,fara stagiu asimilat.
Penalzarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.