Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Pentru portofoliu pot utiliza lucrarile pe care le-am ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Pentru portofoliu pot utiliza lucrarile pe care le-am facut cand eram angajat?

va rog sa ma scuzati daca am gresit facand un subiect nou - am cautat si nu am gasit nimic de "portofoliu"

problema mea este:

am lucrat intr `o televiziune in cadrul careia aveam ca responsabilitati crearea de: materiale publicitare (reclame, machete), generice emisiuni/stiri, burtiere emisiuni/stiri, capace de promo `uri/publicitate

pe scurt: tot materialul grafic !

intrebare: mi`am facut un site, pe care mi `am pus cateva din materialele facute de mine in cadrul televiziunii unde am lucrat.
PRECIZEZ: daca materialul: "generic emisiune 'Fata in Fata' " are 30 secunde, eu am pus pe site, cam 15 secunde...deci NU tot materialul si nici nu poate fi DOWNLOADAT TOT materialul de 30 secunde.

este legal ce am facut ? este ilegal?
ma pot folosi de materielele FACUTE DE MINE ca sa imi creez portofoliul ?

noul angajator trebuie sa stie ce stiu sa fac nu ? cum altfel demonstrez ?

va multumesc si va rog sa ma scuzati daca am facut un topic nou
(rog moderatorul sa ma anunte unde anume mi`a mutat topicul in cazul unei mutari)
Citeste contractul pe care l-ai semnat cu televiziunea in care lucrezi. De obicei nu poti folosi aceste materiale in scop personal. Ca sa fi mai sigur(a), poti intreba o persoana cu functie de raspundere.

Laura Saed
Specialist
Analza si Orientare Organizationala
Consultanta/Consiliere Business
www.psihochange.ro
in contractul de CESIUNE DREPTURI DE AUTOR, materialele facute de mine, au fost denumite: "opera"
opera, facuta de mine era cesionata angajatorului, care are un DREPT de proprietate asupra ei si DOAR proprietarul operei poate sa o foloseasca in scopuri personale: sa o vanda mai departe, sau s `o dea fara remuneratie.

"opera" are o duratie de 30 secunde.

acum, pe de alta parte, NOI (si cand spun noi, ma refer la televiziunea unde am lucrat)
1. aveam voie sa folosim 30 secunde dintr `o piesa - melodie - a unui cantaret, compozitor .....pentru a crea opera, CNA - ul permite folosirea de pana la 30 secunde dintr `o piesa.
2. aveam voie sa inregistram de pe un alt canal TV si sa difuzam noi ---DACA citam sursa !

3. --- DACA am sigla pe materiale --se va considera ca le `am inregistrat de la TV ? tot ce conteaza, este sa fie SIGLA TV `ului pe materiale ! ...ceea ce NU ma deranjeaza, din contra, ma ajuta ca si suport de incredere !

ce spuneti ?!
Incearca sa te delimitezi de perioada in care erai angajat la televiziunea respectiva, atunci lucrai in interesul acelei companii. Daca televiziunea are dreptul de proprietate asupra operei produse, atunci numai ei pot decide in ce masura aceasta creatie poate fi folosita si in ce conditii.

Daca tot ai lucrat acolo nu poti sa obtii un document semnat si stampilat prin care ti se da acordul sa folosesti anumite materiale in scopuri nepatrimoniale?
NU pot cere asta, pentru ca :
(pe 24.12.2008 - mi s`a incheiat perioada de preavis. de actunci,):

1. NU mi s`au platit cele 6 zile de concediu ramase neefectuate
2. NU mi s`au platit ultimile 3 creatii - 2 spoturi publicitare si 1 generic de emisiune
3. NU mi s`a calculat corect salariul pe ultima luna (decembrie)

...in aceste conditii, am pus o intrebare pe forum aici, la "Calcul preaviz concediere" - in ce conditii - imi iau legal cartea de munca de la ei, pentru ca de atunci ma tot amana fostul angajator....

cum am spus si pe Calcul preaviz concediere - astept data de 25 - ca atunci merge contabila la ITM - 26 (luni), ....
deci MARTI pe 27 o sa sun la itm, daca NU sunt actele, o sa le fac reclamatie !

cat despre OPERA - asa cum tv `ul are voie sa se foloseasca - asa cum am spus mai sus - de cate 30 secunde din diverse materiale de pe la alte TV ......eu de ce nu am voie sa ma folosesc de 10 secunde din cele 30 cat are spotul ?!

nici ca si prezentare ?! ...poza ? trebuie sa existe o "portita" intr `o lege care imi da si mie voie sa folosesc astea in interes de PROMOVARE.
ORI ....viitorul angajator - pe ce probe o sa ma angajeze? ...mi s`a cerut "portofoliu" ...deci ?...de unde `l iau mai exact, daca nu din ce am facut pana acum ?

multumesc
Eu sunt ferm convinsa ca asa cum ai lucrat pt tv-nea respectiva, o poti face si pentru tine.
Din pacate acele materiale, apartin televiziunii, si numai cu acordul lor le poti folosi, deoarece ei au drept de folosinta.
Chiar daca inceputul ti se pare greu fara un suport, o poti face daca ai motivatie si iti doresti cu adevarat.

Laura Saed
Consultanta/Consiliere Business
www.psihochange.ro
ContSters73571, utilizator