Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lichidare CIM in perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lichidare CIM in perioada determinata

Daca societatea inchide punctul de lucru, pe baza hotararii AGA se poate lichida un CIM inainte sfarsitul perioadei stabilite la incheiere?
Conform carui articol CM? Multumesc.
Un C.I.M. se poate incheia inainte de termen ca orice contract, conform celor inscrise in continutul lui sau in lege.
Încetarea unui contract individual de muncă nu se poate face decât în condiţiile prevăzute de art. 55 din Codul muncii , si anume:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

Asadar, si un c.i.m. incheiat pe durata determinata poate inceta inainte de expirarea termenului pentru care a fost incheiat ...de exemplu, prin demisie, cu acordul partilor, prin desfiintarea postului etc.