avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare creanta fara factura
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare creanta fara factura

Buna ziua, am o firma de constructii si as dori sa-mi spuneti daca am vreo sansa de a recupera un debit de la alta firma de constructii cu care am lucrat ca subantreprenor.Am contract de prestari servicii cu urmatoarele clauze: valoarea contractului- conform situatiilor de lucrari,la termen plata nu este completat nimic in contract iar penalitati cf contract sunt de 0,1% pe zi intarziere si deviz de lucrari din 10.2009 ,semnate si stampilate de ambele parti. La fiecare sfarsit de luna am intocmit situatii de plata si facturi pe sumele care mi s-au achitat dar ultima situatie de plata intocmita in aprilie 2010 nu a fost semnata de debitor (cu toate ca verbal recunoaste debitul) si nici factura nu i-am emis pentru a nu ma incarca cu TVA de plata (o suma considerabila ), acesta precizand ca nu dispune de lichiditati. De atunci, din mai 2010, ma tot duce cu vorba ca asteapta si el la randul lui sa incaseze banii pe lucrarea respectiva. In iulie 2012 am incercat sa ii trimit convocare la conciliere prin posta cu confirmare de primire dar mi s-a intors plicul cu “Avizat lipsa domiciliu”. Ce pot sa mai fac avand in vedere ca nu am intocmit factura si nici ultima situatie de plata nu o am semnata? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, sunt in pragul insolventei iar acesti bani m-ar ajuta enorm. Multumesc

Alte discuții în legătură

Receptia unei case - executie deplorabila si incompleta maxx_maxxx2004 maxx_maxxx2004 In luna iulie am inceput cu o firma constructia propriei case. S-au purtat negocierile, s-a conturat contractul, ca la semnare antreprenorul sa vina cu el ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani pe lucrari executate si nefacturate nicolaeedil nicolaeedil Am executat in 2009 3 lucrari de constructii in subantrepriza pt. care am contracte incheiate dar nu f. detaliate fiind vorba de o ruda. S-au platit cca.50% ... (vezi toată discuția)
Calcul penalitati de intarziere Florin111 Florin111 In fapt nu am contract de livrare materii prime sau de lucrari cu o societate care imi datoreaza foarte multi bani pe facturi de materiale si avans lucrare ... (vezi toată discuția)