Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

Buna ziua.
Un angajat a cerut sa intre in concediu crestere copil la 4 luni de la nasterea copilului.
Eu stiam ca dosarul pt concediu crestere copil se depune in termen de 60 de zile de la nasterea copilului.
Ce se intampla daca s-a depasit acest termen de depunere a dosarului?
Angajatul isi pierde dreptul de a mai intra in concediu crestere copil, sau ii va fi afectata indemnizatia de concediu crestere copil, in sensul ca va primi indemnizatie incepand numai cu data de la care a fost depus dosarul?
OUG 111/2010 privind CIC si indemnizatia lunara prevede:

Art. 15. - (1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta reprezentand indemnizatii si stimulent de insertie se stabilesc dupa cum urmeaza:
a) începand cu ziua urmatoare celei în care înceteaza, conform legii, concediul de maternitate, dacã cererea este depusã în termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;
b) începand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa în termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;
c) începand cu data adoptiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau încredintarii, daca cererea este depusã în termen de 60 de zile lucratoare de la data la care s-au aprobat ori, dupa caz, s-au instituit masurile de protectie a copilului;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situatii, inclusiv pentru cazul în care cererea a fost depusa peste termenele prevazute la lit. a) - c).

Cazul Dvs. se incadreaza la lit.d)
Va multumesc pentru raspuns