Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Date despre calatorie in Australia
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Date despre calatorie in Australia

Buna ziua,

Avand in vedere ca cetatenii Maghiarii nu mai au nevoie de viza pentru a calatorii in Australia, la inceputul verii, m-am decis sa fac si eu toate demersurile pentru a obtine cetatenia maghiara. Si, cu ajutorul Bunului D-zeu, am primit vestea ca luna viitoare trebuie sa merg sa-mi depun juramantul, pentru a deveni cetatean maghiar. Pe urma as vrea sa merg in vizita la matusa mea din Australia, dar am inteles ca desi nu mai am nevoie de viza, trebuie sa ma inregistrez Online. Va rog frumos sa-mi spuneti unde trebuie sa intru pentru a ma inregistra. Va multumesc frumos pentru amabilitate. Va doresc o zi buna.

Ares-3, moderator
Cititi discutia de la acest link:
www.avocatnet.ro/content/for...
Pentru început trebuie să știti că toate statele lumii, cu exceptia Noii Zeelande au nevoie sa se inregistreze pentru a intra in Australia (de curând) sau să obtina o viza.

Atât cetățenii români cât și cetățenii maghiari (la fel ca și toți cetățenii UE) se pot inregistra electronic (este tot un fel de viza) - (eVisitor (subclass 651) visa) pe site-ul: [ link extern ]

Practic, aplicând online (ca cetatean român sau maghiar, nu conteaza, sunt acelasi conditii) veti primi pe e-mail un raspuns oficial daca vi se aproba sau nu intrarea (în cazul cetățenilor UE se aproba întotdeauna).

Formularul de aplicatie poate fi gasit aici: [ link extern ]

In concluzie, cetatenia maghiara nu e cu nimic mai importanta când vine vorba de vizitarea Australiei.
Alexandru Munteanu, Avocat
Buna ziua,
Va multumesc frumos pentru informatie. Va rog frumos sa-mi spuneti daca, ca si cetatean maghiar si pentru Canada si America se procedeaza la fel? Trebuie sa ma inregistrez, sau pentru aceste doua tari nu este nevoie de inregistrare? Va multumesc pentru ajutor.
În cazul SUA, cetatenii maghiari sunt in programul Visa Waiver si pot vizita SUA pentru o perioada de maxim 90 de zile cu conditia de a se inregistra online in programul ESTA cu minim 48 ore inainte de ajungerea la un punct de intrare pe teritoriul american.

Inregistrarea se face aici: [ link extern ]

Pentru Canada, puteti vizita tara fara viza pentru maxim 6 luni/an si fara inregistrare prealabila.
Alexandru Munteanu, Avocat
Va multumesc frumos pentru informatii. Va doresc weekend placut! Toate cele bune.