Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot ocupa postul de inginer de sistem/analist ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot ocupa postul de inginer de sistem/analist programato in invatamant?

Va rog sa ma lamuriti daca puteti in aceasta problema:
sunt analist programator ajutor la un grup scolar mentionez ca am facut un curs de analist programator, acum am terminat facultatea dar in domeniul mecanic adica sunt inginer mecanic si vreau sa stiu daca pot ocupa cu studiile pe care le am functia de inginer sistem / analist programnator
in Statutul cadrelor didactice Legea 128/1997 nu este prevazuta si functia de inginer de sistem /analist programator si nu era nici cea de analist programator (ajutor) dar pentru ca dupa 2000 au aparut in licee si scolii retele de calculatoare atunci am putut fi incadrata ca analist programator ajutor
a aparut si un proiect al Statutului personalului didactic iin care este prevazuta si aceasta functie dar a ramas la stadiul de proiect ... pe mine ma intereseaza doar daca cu studiile pe care le am pot ocupa aceasta functie pentru ca am observat ca Bibliotecile universitare si scolare au o metodologie de incadrare si promovare a personalului si ei au si aceasta functie de inginer de sistem - 1 post la 1-2 servere si 25 de calculatoare si tot in aceasta metodologie spune ca inginerul de sistem trebuie sa aiba studii superioare de lunga durata si un curs de specialitate
va rog frumos daca se poate sa ma lamuriti daca am sau nu posibilitatea ocuparii acestui post astept raspuns
Va recomand sa mergeti sa vorbti cu Directoarea (rul) scolii, pentru a vedea daca acest post exista in scoala dvs, daca nu ce se poate face.

Laura Saed
Specialist
Analiza/Orientare Organizationala
Consultanta/Consiliere Business
Cornel Vasile, Consilier juridic
postul exista il ocup eu dar ca analist programator ajutor iar conform ordonantei nr. 151/2008 publicata in MOf nr. 759 din 11 noiembrie 2008 dupa absolvirea studiilor de nivel superior in domeniul in care-si desfasoara activitatea postul se transforma intr/un post de nivel superior ... eu am terminat inginerie mecanica ... iar in Statutul personalului didactic in vigoare nu specifica studiile necesare pentru ocuparea postului de analist programator ... deoarece in 1997 cand a fost aprobat nu existau retele in scoli acum exista un proiect de lege in care se specifica si acest post si dovada ca eu am ocupat postul de analist programator ajutoar pentru ca nu aveam studii superioare intrebarea mea este daca studiile de nivel superior pe care eu le am imi permit sa ocup acest post pt ca nu sunt in domeniu ... dar totodata nici nu exista o metodologie in care sa se specifice nivelul de studii necesare pentru incadrarea pe aceasta functie ... doar in Bibliotecile universitare si scolare care in 2004 si/au facut propria metodologie de promovare si incadrare a personalului ibn functii acolo se specifica ca analistul programator poate termina si alte studii de lunga durata in alt domeniu cu conditia sa aiba cursuri in specialitate pe care eu le am ... Acum daca ministerul inca nu a scos asa ceva adica o metodologie clara ... iar bibliotecile care au si depind tot de acelasi minister nu ma pot lega si eu de aceeasi metodologie?
am uitat sa specific cursule sunt absolvite cu certificat de absolvire in domeniu - analist programator , diploma este recunoscuta in invatamant dovada ca ocup functia de analist programator ajutor cu studii medii
doresc sa stiu daca conform legilor si a normelor metodologice in vigoare am dreptul sa beneficiez de ordonanta 151/2008 adica sa pot transforma postul din studii medii intr/unul de studii superioare chiar daca nu am terminat facultatea in domeniul respectiv .....
Nu aveti studiile superioare de specialitate necesare ocuparii unui post de inginer de sistem/analist programator chiar daca acesta ar fi prevazut in statul de functii al unitatii . Cursurile pe care le-ati mentionat sunt valabile doar pentru postul pe care il detineti deja .