Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... absolvent studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

absolvent studii superioare

Urmeaza sa termin facultatea de psihologie. Sunt incadrata ca ajutor analist programator intr-o scoala (studii medii)....Doresc sa stiu daca pot beneficia de transformarea postului dupa finalizarea studiilor...cei de la serviciu motiveza ca nu am studii in domeniu si raman pe postul de aj analist programator la care imi vor da 20%...deci nu imi vor face transformarea postului....mentionez ca si bibliotecara scolii termina aceasta facultate si i s-a spus ca va ramane pe postul de bibliotecar cu studii medii, deoarece nu termina fac de biblioteconomie...Oare finalizarea acestor studii nu ne ajuta la nimic? Din cauza acestor neintelegeri ne adresam Dvs. si va rugam sa ne lamuriti!

Cu respect,
M.I
Buna ziua,

inteleg ca terminati o facultate si ca ati dori sa fiti incadrata intr-o alta functie, pe un post diferit.
Trebuie sa stiti ca daca acel post nu exista, angajatorul nu este obligat sa il infiinteze pentru dvs.

av. Boncu
Va multumesc pt promptitudine! Nu pe alt post, tot pe postul pe care il detin...Directorul meu este dispus sa faca transformarea postului meu din studii medii in studii superioare, dar il impiedica Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti, care spune ca nu este legal, deoarece nu termin studiile in informatica....Pe noi ne intereseaza modalitatea legala ( daca se poate sau nu!)

Multumesc
ladyx342000, utilizator
ladyx342000 a scris:

Va multumesc pt promptitudine! Nu pe alt post, tot pe postul pe care il detin...Directorul meu este dispus sa faca transformarea postului meu din studii medii in studii superioare, dar il impiedica Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti, care spune ca nu este legal, deoarece nu termin studiile in informatica....Pe noi ne intereseaza modalitatea legala ( daca se poate sau nu!)

Multumesc

Inspectoratul are dreptate. Studiile in psihologie nu va maresc profesionalismul in informatica. Pentru a fi incadrat ca programator aveti nevoie de alte studii decat cele in psihologie.
sa inteleg ca finalizarea studiilor nu-mi aduce niciun beneficiu material?..

Cu respect,
M.I
adelaida_07 a scris
Inspectoratul are dreptate. Studiile in psihologie nu va maresc profesionalismul in informatica. Pentru a fi incadrat ca programator aveti nevoie de alte studii decat cele in psihologie.

Nu cred ca este asa de simplu. Cred ca problema se pune altfel. Postul cu pricina este prevazut pentru o persoana cu studii medii. Intrebarea pusa de ladyx34 cred era referitor la posibilitatea legala de a transforma acel post intr-unul pentru ocuparea caruia este nevoie de studii superioare.
Eu cred ca daca cerintele acelui post sunt stabilite altfel decat printr-o lege atunci depinde de angajator sau organul tutelar. daca cerintele postului ar fi stabilite prin lege sau chiar ordin al ministrului... atunci nu se poate face nimic. In orice caz este in mana angajatorului/organului tutelar al acestuia.
prima chestiune ce trebuie determinata este : unde se prevad cerintele acelui post? In ce fel de document?

av. Boncu
Boncu Constantin, Avocat