Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM perioada determinata - nedeterminata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM perioada determinata - nedeterminata

Sunt angajata a unei firme de 6 luni (CIM perioada determinata), si astazi am semnat prelungirea pentru inca 3 luni (dintr-o eroare a celor de la firma, deoarece trebuia sa semnez pentru perioada nedeterminata). Actul respectiv a fost inregistrat si intrebarea mea e cand este cel mai devreme cand se poate face un nou act aditional de trecere a contractului pe perioada nedeterminata, de preferinta inainte de trecerea celor 3 luni (mi s-a spus ca vor incerca luna viitoare, eu as dori sa stiu ce zice codul muncii).
Va multumesc anticipat, Athena
Daca firma si d-voastra sunteti de acord puteti hotara incetarea contractului de munca cu timp partial prin acordul partilor, cf. art.55 b Codul Muncii, in orice moment. Imediat apoi incheiati un nou contract, pe perioada nedeterminata.

In plus, contractul unde e inregistrat, la firma presupun. La ITM sau alte institutii nu se inregistreaza contracte. Deci nu vad care e problema firmei, daca vor sa repare o greseala e usor sa o faca ...
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Pe mine ma interesa daca se poate face ceva ca sa continui acelasi contract (doresc sa solicit un credit bancar si perioada de angajare conteaza).

Sunt si eu de acord cu asta "daca vor sa repare o greseala e usor sa o faca ...", doream sa ma informez inainte de a vorbi din nou cu ei.
Va multumesc pt timpul acordat, Athena
Gabriela Pintea, Consilier juridic
zerognost a scris:

In plus, contractul unde e inregistrat, la firma presupun. La ITM sau alte institutii nu se inregistreaza contracte. Deci nu vad care e problema firmei, daca vor sa repare o greseala e usor sa o faca ...

Contractele de munca sunt inregistrate in registrul general de evidenta al salariatilor!!! Acesta trebuie transmis la ITM in comformitate cu prevederile legale in vigoare (vezi Lg 53/2003, HG 500/2011, OMMFPS 1.918/2011)
leuca_luminita, utilizator
Eu am semnat act aditional de prelungire contract, contractul a fost semnat acum 6 luni. Banuiesc ca si actul aditional a fost inregistrat in revisal, cel putin asa au zis cei de la firma. Intrebarea era daca se poate face alt act aditional care sa schimbe din perioada determinata in perioada nedeterminata acum sau trebuie sa se astepte 3 luni (perioada determinata e de 3 luni)
AthenAzcv a scris:
Sunt angajata a unei firme de 6 luni (CIM perioada determinata), si astazi am semnat prelungirea pentru inca 3 luni

Ce anume ati semnat? Banuiesc, ca ati semnat un act aditional prin care s-a modificat punctul C. litera b).... De ce aveti contractul pe durata determinata? Va incadrati cumva in situatiile prevazute de art. 83 din Lg 53 /2003 Daca este intr-adevar vorba de o eroare se poate face oricand un alt act aditonal (acest lucru aratand si buna-credinta a angajatorului) prin care contractul incheiat de durata determinata sa fie transformat intr-unul pe durata nedeterminata ...

AthenAzcv a scris:
Banuiesc ca si actul aditional a fost inregistrat in revisal, cel putin asa au zis cei de la firma. Intrebarea era daca se poate face alt act aditional care sa schimbe din perioada determinata in perioada nedeterminata acum sau trebuie sa se astepte 3 luni (perioada determinata e de 3 luni)

Banuiti? Nu prea e bine
Bineinteles ca se poate face alt act aditional care sa schimbe din perioada determinata in perioada nedeterminata acum.
Gabriela Pintea, Consilier juridic