Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto ! va rog raspundeti !
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto ! va rog raspundeti !

am si eu o intrebare la care va rog sa imi raspundeti... as fi interesat sa aduc o masina din anglia cu volan pe dreapta si sa o inscriu pe federatia lu` socramiu pentru a scapa de plata taxei auto... este posibil ? si va rog indrumati-ma cum sa fac .... va multumesc !
In conformitate cu prevederile art. 8 din Legea nr. 9/2012, "(1) Taxa nu se plateste atunci cand autovehiculele sunt:
a) incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;
b) acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate, prin donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifica si tehnica;
c) confiscate sau intrate, potrivit legii, in proprietatea privata a statului si acordate cu titlu gratuit in conformitate cu prevederile legale in vigoare;
d) destinate competitiilor sportive, definite conform prevederilor legale in vigoare"
.
Astfel, daca fundatia socrului d-voastra face parte din cele indicate in articolul indicat, sunteti scutit de plata taxei auto.