Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatia de stat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatia de stat

Alocatia copilului minor de 5 ani intra in contul meu si dupa divortul de sotul meu,in luna mai am plecat din tara iar fostul meu sot in baza unei anchete sociale prin care a dovedit ca copilul sta la el a reusit sa schimbe beneficiarul alocatiei,el fiind in prezent.Am fost acolo cu hotararea judecatoreasca in care spune ca avem custodie comuna,iar copilul are domiciliul la mine,iar ei mi-au cerut o declaratie notarila in care sa spun ca nu am avut venituri,sau dc am avut care sunt acestea in perioada in care am stat acolo,pana atunci a SUSPENDAT alocatia copilului,e normal asa ceva,eu am cautat in lege si nu am gasit absolut nimic despre acest lucru.
Nu inteleg prea bine ce vreti sa spuneti in a doua parte a mesajului.

Autoritatea de plati poate suspenda plata alocatiei pana in momentul in care se stabileste cine primeste alocatia copilului, caci el este beneficiarul.

ei au suspendat plata alocatiei pana le duc eu o declaratie notariala despre veniturile mele pe perioada cat am fost plecata din tara
am fost sfatuita sa fac o cerere pt repunerea in plata a alocatiei
O suspendare pe un asemenea temei este nula, nu conteaza venitul parintilor.