Forum Discuţii juridice Executare silită daca un imobil este ipotecat unei banci, iar valoarea ...
Discuție deschisă în Executare silită

daca un imobil este ipotecat unei banci, iar valoarea sumei restante este mai mare decit valoarea imobolului, altcineva poate cere executarea silita

daca imobilul este ipotecat unei banci iar valoarea restanta a creditului este mai mare decit valoarea imoblului altcineva poate cere executarea silita ??:O
Banca are ipoteca de rang I astfel ca un alt creditor va putea cere executarea pe alte bunuri ale debitorului, daca ele exista.
Inca un raspuns din seria erorilor in legatura cu acest subiect.
Ipoteca nu face neurmaribil bunul de catre un alt creditor, ea confera doar un drept de preferinta creditorului ipotecar ce se va indestula cu prioritate fata de orice alt creditor, la vanzarea silita a bunului. In plus creditorul ipotecar are drept de urmarire, in mana oricui ar trece bunul, prin transferul proprietatii facut de catre debitorul ipotecar.

Asadar, orice creditor i poatecere executarea silita a imobil chiar daca el este ipotecat in favoarea altui creditor.
De acord cu dvs, dar urmarim latura practica si nu cea teoretica. Ce rost are ca un creditor sa inceapa executarea silita asupra unui imobil ipotecat in favoarea altui cerditor, daca valoarea imobilului nu satisface creanta ?.Oricum avem un creditor privilegiat...
Tocmai ca exista un important aspect practic, executorul isi incaseaza onorariul, si debitorul e convins sa isi plateasca creanta mai mica, chirigrafara, daca se merita. Daca nu, oricum il faci sa simta ce inseamna sa nu isi plateasca datoriile
in cazul in care bunui imobil este ipotecat in favoarea unei banci, iar aceasta are ipoteca de rang I , creditorul chirografar nu va putea obtine din vanzarea la licitatie publica(pentru speta de fata cand suma ipotecata este mai mare decat pretul obtinut din vanzarea la licitatie publica) decat cheltuielile de executare avansate urmand ca diferenta de bani sa fie distrbuita creditorului ipotecar( banca).